Kilometry Dobra

10000030_756823304341841_1197410497_n

Złotówka. Otwierając portfel, wkładając rękę do kieszeni, na 99% znajdziemy tam ten niepozorny pieniądz o średnicy 23 mm. Układając obok siebie 44.000 takich monet, otrzymamy linię o długości kilometra. Ale po co układać kilometrowy ciąg złotówek?

Nie, nie kilometrowy, a ponad 75.25-kilometrowy ciąg ściśle przylegających do siebie, sklejonych taśmą jednononominałowych monet. Cele tej „układanki” są dwa: 1. pomoc potrzebującym, 2. wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Finał akcji obędzie się 1 czerwca 2014 w 6 miastach Polski w tym na opolskim Rynku.

Jednak organizatorzy zapraszają na pierwsze próby bicia rekordu już wcześniej. 22 marca w Solaris Center odbędą się pierwsze przymiarki, które służyć mają przede wszystkim rozpropagowaniu kampanii i pozyskaniu jak największej liczby darczyńców i wolontariuszy. Podobne akcje będą się odbywały cyklicznie aż do wielkiego finału.

„Kilometry Dobra” to kampania charytatywna organizowana pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu przez organizacje pożytku publicznego z całego kraju, które w ten sposób pozyskują fundusze na realizację celów statutowych. Pieniądze zebrane w Opolu trafią do Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Fundacja zajmuje się udzielaniem specjalistycznej pomocy w diagnozowaniu, rehabilitacji (leczniczej, społecznej i zawodowej) osób niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. Do tej pory na liście jej podopiecznych znajduje się aż sto czterdzieści troje dzieci, u których całkowicie ustąpiło zagrożenie niepełnosprawnością.

Do pobicia rekordu potrzeba około 3 311 000 zł, co da  ok. 75.25 km. Obecnie Rekord Guinnessa należy do austriackiej organizacji BG/ BORG Kirchdorf an der Krems, która 9 grudnia 2011 roku ułożyła ciąg o długości 75,24 km składający się z miliona jednocentówek euro. Warto zatem przyłączyć się do akcji i przekazać kilka złotówek na szczytny cel pomocy dzieciom, a przy okazji mieć swój skromny udział w biciu rekordu.

Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na www.kilometrydobra.pl/ oraz na Facebooku: www.facebook.com/kilometrydobra. Możecie również skontaktować się z opolską koordynatorką – Magdaleną Miką pod adresem magda.mikaa@gmail.com lub fundraising@fundacja-dom.opole.pl

 

Marta Mariowska