Weekend cudów – finał Szlachetnej PACZKI

IMG_5333

13 i 14 grudnia odbył się XIV Finał SZLACHETNEJ PACZKI! Do domów prawie 20 tys. potrzebujących wolontariusze dostarczyli pomoc przygotowaną przez darczyńców. Realnie połączyli prawie milion Polaków – gdyby nie Paczka pewnie nigdy by się nie spotkali.

Pomoc otrzymało 19580 rodzin, a 9500 wolontariuszy w 570 rejonach w całej Polsce spotkało się z darczyńcami rodzin, którym podarowali impuls do zmiany życia. Finał Paczki to czas wielkich wzruszeń, niecodziennych spotkań, rozmów i emocji, a dla niektórych – najważniejsze dwa dni w roku.

Ludzie z ostatnich pięter

Światełka, kolorowe bombki, wielkie sanie Mikołaja. Zza szyb eleganckich restauracji dochodzi brzęk kieliszków i radosne rozmowy turystów, imprezujących studentów i biznesmenów. Kiedyś Gosia widziała tylko to – ładną ulicę stolicy ze szczęśliwymi ludźmi. Dzisiaj patrzy na ostatnie piętra kamienic.

Gosia to wolontariuszka SZLACHETNEJ PACZKI. Dotarła do rodzin, które nawet nie marzą o kawie z restauracji kilka pięter pod ich mieszkaniem. Przecież za 15 złotych można zrobić jeden posiłek dla całej rodziny. W miniony Gosia zapukała do drzwi Pani Anny, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Dostarczyła paczki przygotowane przez darczyńców. Porozmawiały, złożyły sobie życzenia. Ucieszyły się z zimowych butów dla chłopców, z malinowej herbaty i nowej kołdry, bo do tej pory dzieci spały pod jedną z mamą. Ale najbardziej ucieszyły się ze swojego spotkania, bo na ostatnie piętro do Pani Anny rzadko ktoś zagląda. To uczucie odgrodzenia od świata za ich oknem jest najtrudniejsze.

Gosia, Pani Anna i jej darczyńca to tylko parę osób z blisko miliona, które połączyła w tym roku SZLACHETNA PACZKA.

Świętujcie z nami czas Finału! Co się wydarzy w weekend?

W tym roku po raz pierwszy rodziny SZLACHETNEJ PACZKI w 19 miastach Polski miały możliwość skorzystania z darmowej porady prawnej w ramach akcji pro bono – WIOSNA Prawników i Dziennika Gazety Prawnej. Projekt współorganizują: Dziennik Gazeta Prawna, Stowarzyszenie WIOSNA, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Izba Radców Prawnych. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął akcję patronatem honorowym.

Średnia wartość jednej paczki to w tym roku 2 200 złotych. Na Opolszczyźnie pomoc dotarła do 570 rodzin w 19 rejonach. W tegorocznej edycji brało udział ponad 305 wolontariuszy.

Edyta Holona