Sesja to wzmożony i intensywny czas nauki. Wyczerpani studenci na energetykach, nie dojadają i nie dosypiają. Dlatego by umilić sobie chwile z notatkami i kserówkami, warto na chwilę zaszyć się w kuchni i zrobić własnoręcznie PIZZĘ (o ile na stanie mieszkania znajduje się piekarnik). Satysfakcja i dobry smak gwarantowane!

Potrzebne składniki na ciasto:

• 1,5 szklanki wody mineralnej, niegazowanej (lub przegotowanej i ostudzonej)
  • 1/3 paczka świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 0,5 kg mąki
  • 1/4 szklanki oliwy/ oleju
  • szczypta soli i pieprzu (do smaku)

Drożdże zalewamy szklanką letniej wody (należy pamiętać, żeby drożdże były w temperaturze pokojowej, bo inaczej ciasto nie wyjdzie), dodajemy cukier, mieszamy i odstawiamy na 5-10 min. Kiedy drożdże się spienią, nasza mikstura jest już gotowa. Przesiewamy mąkę, dodajemy do niej pozostałą wodę (pamiętamy, by miała taką samą temperaturę jak ta, dodana do drożdży), olej, sól, pieprz i spienione drożdże. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż przestanie się lepić, po czym odstawiamy (w misce przykrytą wilgotną ścierką) w ciepłe miejsce, aż do wyrośnięcia. Teraz czas na zajęcie się składnikami, które mają znaleźć się na pizzy.

Opcja dla burżujów:

• koncentrat pomidorowy lub sos pomidorowy, zioła prowansalskie, sól, pieprz: Koncentrat pomidorowy lub sos pomidorowy mieszamy z odrobiną gorącej wody, ziołami prowansalskimi, szczyptą soli i pieprzu.
  • ser mozzarella, ser żółty, ser camembert: mozzarellę i żółty ser ścieramy na tarce, a camembert kroimy w plastry
  • bakłażan, oliwa: kroimy bakłażana w cienkie plasterki, smarujemy je oliwą
  • szynka: najlepiej kupić w plasterkach, znacznie ułatwia robotę 😉
  • czerwona cebula: kroimy w piórka (ew. podsmażamy na patelni)
  • suszone pomidory: kroimy na niemałe kawałki
  • rukola: myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia

Opcja dla studenta przed stypendium/ wypłatą/ zapomogą od rodziców:

• wszystko to co znajduje się w lodówce i nadaje się do spożycia: kroimy, ścieramy, mieszamy, łączymy

Kiedy nasze ciasto już wyrośnie, nagrzewamy piekarnik do maksymalnej temp. i wstawiamy rozwałkowane ciasto na 5 min. (dzięki temu unikniemy zakalca). Wyjmujemy ciasto z piekarnika, polewamy sosem pomidorowym, kładziemy nasze składniki (ser, reszta wedle gustu i jeszcze raz ser). Ciasto pieczemy ok. 15-20 min. (wszystko zależy od piekarnika). Wyjmujemy pizzę i posypujemy rukolą. Voila!

IMG_20140504_155542

PS: Pizzę spożywamy jak najszybciej, póki zapach nie rozniesie się po całym mieszkaniu i nie zwabi naszych wygłodniałych współlokatorów. Smacznego!

Pamela Otwinowska