como-lidar-melhor-com-o-estresse-6Niektórzy studenci odczuwają stres przy każdym egzaminie. Ludzie odczuwają stres, kiedy ich samochód niemal zderza się z innym lub kiedy w ciemnej ulicy pojawia się ludzka postać. Kiedy zdarza się coś takiego odczuwamy niepokój, napięcie i lęk. Przez stres można zatem zrozumieć reakcję fizjologiczne i psychologiczne wobec niezwykłych i zazwyczaj nieprzyjemnych sytuacji lub też zagrażających wydarzeń w otoczeniu.

Ilu studentów, tyle sposobów radzenia sobie ze stresem egzaminowym. Pierwszym krokiem eliminacji stresu jest odnalezienie przyczyn go wywołujących, a także jak na niego reagujemy. Każdy człowiek reaguje na stres inaczej. Niektórzy mają kłopoty żołądkowe, inni cierpią na bezsenność, mają przyspieszone bicie serca, czy pogorszenie pamięci. Sygnałem stresu może być nadmierne jedzenie, bądź przeciwnie brak apetytu, rozdrażnienie lub ospałość.

Co należy zrobić, aby zminimalizować stres?
– Podczas nauki należy robić, co kilka godzin krótkie przerwy po 10-15 minut. Taki odpoczynek wpłynie pozytywnie na prace mózgu, przyswoi on lepiej jakiekolwiek informację, które później zapamięta. Te kilka minut wykorzystajmy także na świeżym powietrzu np. spacerując, czy biegając. Dotleni to mózg i pozwoli na chwilę oderwać się od obowiązków.
– Nie zapominajmy też o jedzeniu, jest ono bardzo ważne, ponieważ zamiast skupiać się na nauce, będziemy zwracać uwagę na burczący brzuchu. Nawadniajmy także organizm, ale nie kawą, coca-colą, czy napojami zawierającymi kofeinę, ponieważ podnoszą stres jeszcze bardziej. Ukojenie przyniesie nam czekolada, kakao, a także sok warzywny, owocowy.
– Zaplanujmy sobie uczenie się tak, aby starczyło nam czasu na sen. Jak wiemy zmęczenie utrudnia przyswajanie informacji, nie potrafimy się skupić, osłabia odporność i wycieńcza organizm.
– Zrób sobie mini test, zadaj pytania i odpowiedz na nie. Dowiesz się w ten sposób co musisz jeszcze bardziej przyswoić. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem jakiś kwestii, spróbuj sobie obrazować, układać pewien film bądź kojarzyć z czymś niektóre zagadnienia.
– Pamiętaj, aby nie przychodzić na egzamin za wcześnie. Panująca atmosfera wśród ludzi, wypowiadane notorycznie słowa „ stresuję się”, sprawią ze staniesz się bardziej nerwowy.
– Myśl pozytywnie, szczególnie gdy dostaniesz pytania, które na pierwszy rzut oka, nie będziesz umieć odpowiedzieć. Nie panikuj, przeczytaj je jeszcze raz, myśl o nich, a nie o tym co piszą inni, czy jaką dostaniesz ocenę.

 
CIEKAWOSTKI
~ Lawenda może być zdaniem naukowców niezwykle skutecznym lekiem na stres.
~ Według badań przeprowadzonych w Szwecji, ataki serca wśród osób pracujących zawodowo są najczęstsze w poniedziałki.
~Ptaki, które mają wysoki poziom hormonów stresu lepiej się rozmnażają i są lepszymi rodzicami
~Stres odbija się na naszym wyglądzie, co skutecznie odstrasza od nas płeć przeciwną.

 

 

 

 

Edyta Młynarczyk