Kryminał polskiej autorki, Małgorzaty Rogali. W Kiedyś cię odnajdę główna bohaterka podejmuje próbę odnalezienia mordercy swojej najlepszej przyjaciółki. Tymczasem sama znajduje się na liście ofiar…

Kiedyś cię odnajdę Małgorzaty Rogali to kryminał, w którym główną bohaterką jest Weronika. Kobieta w swoim życiu przeżyła dwie tragedie: najpierw zgwałcona i zamordowana zostaje jej matka, następnie przyjaciółka. Nauczona doświadczeniem bohaterka postanawia tym razem sama przyczynić się do ujęcia mordercy. W związku z tym podejmuje różne kroki, decyduje się nawet zatrudnić w szkole podstawowej, w której pracowała Olga, zamordowana dziewczyna. Weronika szybko odkrywa panujące w szkole stosunki, obnaża problemy w relacjach, jakie panują między nauczycielami. Śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety prowadzi policjant imieniem Szymon i jak łatwo się domyślić, komisarza i Weronikę coś zacznie łączyć, zrodzi się pomiędzy nimi uczucie. Jest to wątek zgoła przewidywalny, ale że nie jest jakoś specjalnie wałkowany w książce – nie przeszkadza mi.
Kiedyś cię odnajdę jest powieścią, dla mnie, krótką. Ciekawym aspektem tej lektury jest ukazanie różnych perspektyw. Dzięki trzecioosobowemu narratorowi wydarzenia są ukazane z różnych punktów widzenia. Możemy więc śledzić zachowanie mordercy, podejrzanych, komisarza, Weroniki. Różnorodność narratorów niewątpliwie jest plusem tej powieści. Podoba mi się również napięcie, jakie stwarza Rogala oraz trudność w samodzielnym rozwiązaniu zagadki. Podoba mi się ciągłe podsuwanie nowych tropów, które sprawiało, że podejrzewałam wszystkich, oprócz rzeczywistego sprawcy gwałtu i morderstwa. Książkę, jako że jest krótka, czyta się szybko. Szkoda, że autorka nie postawiła na rozbudowanie akcji. W moim odczuciu wszystko dzieje się za szybko i trochę za mało w tym kryminale… kryminału. Jakkolwiek to nie zabrzmi.
Ale ogólnie książka na plus. Jeśli ma się wolne popołudnie można po nią sięgnąć.

Milena Janczak