No właśnie jeść, czy wyrzucić?
Tak naprawdę jest różnie. Według specjalistek ds. żywienia człowieka produkty, których minął już termin przydatności do spożycia nie powinniśmy go konsumować. Oznakowanie trwałości stosowane jest głównie w przypadku produktów spożywczych, które są nietrwałe mikrobiologicznie i łatwo się psują, np. jogurty, mleko pasteryzowane, soki jednodniowe. Najczęstszą formą sprawdzenia czy dane jedzenie jest zdatne do spożycia, jest zobaczenie pleśni, bądź poczucie nieodpowiedniego smaku.. Zdarzają się również produkty, których termin przydatności jeszcze nie minął, a zauważymy że są zepsute. Dzieję się to przede wszystkim przez nieodpowiednie ich przechowywanie.

Krótsze terminy ważności działają na korzyść producentów, a nie konsumentów. Dzięki krótszemu okresowi spożycia mogą więcej sprzedawać. Bo klient gdy spojrzy na opakowanie i stwierdzi, że data minęła, wyrzuci jedzenie i kupi nowe opakowanie. I w taki sposób co miesiąc odnotowuje się ogromne ilości wyrzuconego dobrego jedzenia.

Co oznacza data ważności

Na opakowaniach żywności widnieją różne informacje dotyczące daty ważności, takie jak: data ważności, należy spożyć do, najlepiej spożyć przed.

Termin przydatności do spożycia – oznacza, że po jego upływie produkt spożywczy nie nadaje się do jedzenia. Data umieszczona na opakowaniu powinna być poprzedzona określeniem “należy spożyć do”.

Data minimalnej trwałości – określa termin w jakim prawidłowo przechowywany produkt spożywczy zachowuje swoje właściwości. Data minimalnej trwałości powinna być poprzedzona określeniem “najlepiej spożyć przed”.

Pamiętajmy, że niektóre jedzenie możemy zamrozić, a co za tym idzie wydłużyć o kilka tygodni ich termin przydatności.

E. Młynarczk