Czytać każdy umie, co prawda trochę lepiej lub gorzej, ale są możliwości, aby to robić. Bibliotek na Uniwersytecie Opolskim jest aż dwanaście, więc jest w czym wybierać. A żeby ułatwić sobie życie warto wypożyczać książki przez Internet. Podpowiadamy jak to zrobić. 

Dostęp do katalogu online zapewnia karta biblioteczna. Studenci m.in. pierwszych lat mają o tyle wygodniej, że karta ta jest jednoczenie legitymacją. Aby ją aktywować należy udać się do najbliższej biblioteki na instytucie.

Adres internetowy, który się przyda najbardziej to https://aleph.uni.opole.pl – jest to katalog wszystkich książek, we wszystkich opolskich bibliotekach uniwersyteckich. W lewym górnym rogu należy kliknąć Zaloguj, wpisać numer karty (numer indeksu) i pamiętać, ze numer ten to także hasło.

zd6

zd2

Wyszukaj to najważniejsza zakładka. W białym polu wpisujemy tytuł lub autora. Polecam Teoria komunikowania masowego D. McQuaila. Jak szybko zauważycie pojawia się więcej wyników, ale to co najistotniejsze to ilość egzemplarzy, która wyświetla się w kolumnie po prawej stronie.

zd3zd4

Tym samym książka ta, wydana w 2007 roku, jest w ośmiu egz. w Bibliotece Głównej, w jednym egz. na Wydziale Filologicznym itd. Pojedyncze egzemplarze zazwyczaj są dostępne tylko w czytelni. Klikamy więc w Biblioteka Główna (8/3), następnie z listy wybieramy jeden egzemplarz poprzez opcję Wypożyczam (druga liczba w nawiasie wskazuje, ile książek jest jeszcze dostępnych). 

zd5

Później już tylko Dalej, Potwierdź zamówienie. Książka jest już zamówiona i czeka na odbiór przez pięć dni. Miejscem odbioru jest Biblioteka Główna (ul. Strzelców Bytomskich 2), a termin oddania mija po trzech miesiącach (jest również możliwość przedłużenia).

Jest także inna możliwość, tzw. wypożyczenie krótkoterminowe, zazwyczaj kilka godzin, ale ta opcja nie obowiązuje w Bibliotece Głównej. Załóżmy, że chcę wypożyczyć powyższą książkę z biblioteki wydziałowej. W tym celu wpisuję autora, tytuł, sygnaturę na tzw, rewersie, znajdującym się w każdej bibliotece.

Jeśli chcę skorzystać z jedynego egzemplarza w BG, to w tym celu również wypełniam rewers, a sygnaturę danej książki spisuję wcześniej z katalogu internetowego, o którym mowa powyżej (by oszczędzić sobie czas). Wszystkie inne informacje znajdują się na stronie http://www.bg.uni.opole.pl

Należy także pamiętać, że w bibliotekach znajdują się nie tylko książki naukowe, które należy przeczytać w ramach programu studiów, ale także najzwyklejsze książki fabularne: kryminały, przygodowe, Szekspir, Mickiewicz, Gombrowicz.

W momencie, kiedy w BG nie ma książki, która nas interesuje, nie warto się załamywać, ponieważ w Opolu są również inne biblioteki: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Miejska Biblioteka Publiczna, do których również warto się zapisać.

*Blisko kampusu UO znajdują się punkty ksero: DS Mrowisko, DS Niechcic, budynek uniwersytecki Oleska 22, Wydział Ekonomiczny (Ozimska 46), Wydział Filologiczny (Kopernika 11). 

A.G.