grafika1

Kwestie prawne związane z wynajmem mieszkania, kredytem czy umową o pracę przysparzają studentom problemów. Jeżeli masz mniej niż 26 lat – od stycznia 2016 roku możesz skorzystać z darmowej pomocy prawnika (na etapie przedsądowym) . Jest to rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dotychczas z bezpłatnych porad prawników mogli korzystać m.in. weterani czy ludzie po 65. roku życia. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa.

Gdzie  się udać, by taką prawną pomoc uzyskać

Od 4. stycznia profesjonalna pomoc udzielana będzie przez prawników lub radców prawnych w punktach utworzonych przez powiaty i organizację pozarządowe. Mapa punktów dostępna jest na stronie: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

W Opolu utworzono 7 punktów:

• Starostwo opolskie – Ks.Opolskich 27
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – Minorytów 4
  • Miejska Biblioteka Publiczna filia nr.4 – Ks.Opolskich 48-50
  • Starostwo opolskie – 1 Maja 29
  • Centrum Obsługi Administracyjnej  Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych – Dambonia 3
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – Ośrodek Interwencji Kryzysowej – Małopolska 20A

grafika4a

W ramach ustawy (na etapie przedsądowym) radca prawny/adwokat udziela pomocy prawnej z wyłączeniem pism procesowych, ale z włączeniem pism o nadanie pełnomocnictwa w postępowaniach sądowych czy wniosków o zwrot kosztów sądowych. Katalog spraw podlegających poradom jest szeroki – od prawa pracy do spraw karnych, więc praktycznie każdemu udzielona zostanie pomoc.

Dostęp do wysokiej jakości porad prawnych w kwestiach m.in. licencji, prawa autorskiego itp. udziela serwis www.legalnakultura.pl, gdzie wysyłając zapytanie online po kilku dniach otrzymujemy bardzo profesjonalną odpowiedź.

Z bezpłatnych porad prawnych można również skorzystać w poradniach działających przy większości wydziałach prawa na uniwersytetach w Polsce. Tam porad udzielają wolontariusze, a w przypadku skomplikowanych sytuacji na odpowiedź trzeba czekać do 3 tygodni.

EDIT:  strukturze Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego funkcjonują Klinika Prawa – WPiA UO oraz Studencka Poradnia Społeczno-Prawna Bona Fides, gdzie można uzyskać darmową pomoc prawną. 🙂

red. Monika Mitulla