Herbatę można pić na wiele sposobów. Często pijemy ją rano, tuż pod drzwiami, w drugiej ręce trzymając resztkę śniadania, której jeszcze nie zdążyliśmy zjeść. Niektóre wymagają specjalnego naczynia, niektóre dłuższego czasu parzenia, a jeszcze inne dodatków, które pozwolą nam poczuć ich wspaniały smak.

Jeżeli mamy więc chwilę czasu możemy przygotować naprawdę pyszną herbatę, którą można się delektować. Do najpopularniejszych przypraw należą: cynamon, imbir, wanilia, i tych na pewno używaliśmy kiedyś do przyprawienia napojów. Jednak są jeszcze inne, niekoniecznie wyszukane, przyprawy, które skrywają w sobie kilka ciekawych właściwości.

Imbir kandyzowany

Herbata z jego dodatkiem chroni przed przeziębieniami i wzmacnia organizm, czasem nawet pozwala pozbyć się migreny. Plaster imbiru jest świetnym sposobem na pozybcie się choroby lokomocyjnej. Imbir działa rozgrzewająco i nadaje herbacie nutkę ostrości. W starożytnych Chinach był uważany za afrodyzjak dla panów.

Wanilia

Ta wspaniała przyprawa o silnym i słodkim smaku najlepiej sprawdza się w ciastach i lodach, jednak można ją śmiało dodawać do mieszanek herbacianych. Można jej używać w celu obniżenia gorączki, lub poprawienia pracy serca. Jednak najczęściej wanilii używa się do pozyskania jej walorów smakowych.

Cynamon

Ta przyprawa jest nam chyba znana najlepiej, działa rozgrzewająco i ma silny, aromatyczny smak. Jest podstawą do przygotowania wielu herbat np. chai. Cynamon jest idealny, by nadać herbacie świąteczny, ciepły smak. Ponadto dzięki niemu nasz organizm lepiej wchłania witaminy oraz sam cynamon posiada właściwości antyseptyczne. W starożytnych Chinach był uważany za afrodyzjak dla pań.

Żurawina

Dodana do mieszanki herbacianej obniża poziom cholesterolu i dobrze wpływa na układ krążenia. Herbata z jej dodatkiem (za długo parzona) może mieć lekko cierpki smak.

Cukier trzcinowy

Zamiast używać zwykłego cukru, możemy użyć tzw. “brązowego”, czyli trzcinowego. Nie dość, że jest on po prostu zdrowszy, to jeszcze pomocny w stanach zmęczenia. Dodaje energii i działa odtruwająco na organizm.

Mięta

Mięta jest bardziej ziołem, niż przyprawą. Ma wiele właściwości zdrowotnych. Świetnie działa na trawienie, jest dobra na przeziębienia, grypę i gorączkę. Można ją parzyć samą, ale także  dodawać do wielu mieszanek. np. Yerba Mate, lub innych, jak kompozycje zielonej herbaty, lub nawet Goździki, czarnej z dodatkiem cytryny i miodu. Mięta orzeźwia i poprawia samopoczucie.

Melisa

Podobnie jak mięta, melisa jest ziołem. Ma świeży,  cytrusowy zapach. Głównie pije się ją samą, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać ją do mieszanek herbacianych. Działa łagodząco na stany depresyjne i bezsenność, łagodzi skurcze i niestrawność.  Herbatka z melisy od dawna znana jest jako napój na długowieczność.

Goździki

Ta przyprawa pochodząca z Zanzibaru została tam odkryta, a raczej jej zastosowanie, kiedy rejon ten znajdował się pod panowaniem francuskim. Jest to świetny lek przeciwbólowy. Dla przykładu herbata z dodatkiem goździków świetnie uśmierza ból zębów.

Oprócz wielu przypraw i dodatków można dodawać suszone w warunkach domowych owoce, jak na przykład pomarańcze, żurawina, jabłka, czy nawet truskawki. Są idealnym dodatkiem do mieszanek zielonej herbaty i z pewnością działają rozgrzewająco.

Tak więc herbatę przygotowywać można na wiele, różnych sposobów. Dodatki i przyprawy działają pozytywnie na nasz organizm, tym samym nadając jej wspaniały smak. Dzięki przyprawom możemy udoskonalić zwykłą, kupioną w sklepie herbatę i dostosować ją do własnych zachcianek.

 

Karolina Rogalska