Studia to bardzo ważny czas w naszym życiu. Poznajemy nowych ludzi, zdobywamy wiedzę, a także doświadczenie i kwalifikacje. To również dobra okazja, żeby nauczyć się zarządzać ludźmi, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli łatwiej odnaleźć się na kierowniczym stanowisku. Niestety w naszym społeczeństwie panuje stereotyp, że kobietom trudniej jest dostać się na wyższe stanowisko.

Stereotyp – sąd wartościujący (pozytywny lub negatywny) połączony z przekonaniem, wykazujący charakterystyczne cechy m.in. jego przedmiotem są przede wszystkim jakieś grupy ludzi, jest długotrwały i odporny na zmiany, zawsze związany z określonym ładunkiem emocjonalnym.*

Najwyższym stanowiskiem, jakie może piastować student jest stanowisko Przewodniczącego Samorządu. Nie jest to łatwe zadanie. To bardzo odpowiedzialna funkcja, gdzie nie tylko kreuje się kulturalne życie miasteczka akademickiego, ale również odpowiada za szereg innych obowiązków. Przewodniczący Samorządu Studenckiego UO, Maciej Kochański wymienia kilka najważniejszych swoich zadań:

– Kontakt z władzami uczelni i miasta, sponsorami oraz mediami. Dbanie o to, aby studenci mogli spokojnie, bezpiecznie studiować. To kwestia ubezpieczeń, to kwestia zapewnienia jakości kształcenia. To czasem walka o studentów, kiedy okazuje się, że czują się pokrzywdzeni przez jakiegoś wykładowcę. To także organizowanie wielu wydarzeń, takich jak Zimowa Giełda Piosenki, Piastonalia i aktywizowanie studentów.

Sprawdziłyśmy, jak to wygląda na naszym uczelnianym podwórku i jak dużo studentek pełni funkcje przewodniczących Bez tytułu samorządów. Na 15 głównych uniwersytetach najwyższe stanowisko w 53 % zajmują studentki. Natomiast w składzie zarządów samorządów studenckich jest ich 49 %.

Jakie są zatem zalety pełnienia wysokiego stanowiska przez kobiety?

– Dziewczyny są niesamowicie kompetentnymi osobami do zarządzania zespołem. Mają całkiem inne spojrzenie na wiele kwestii. Posiadają zespół cech, jakie pomagają skutecznie zarządzać działalnością społeczną, dużym zespołem ludzi. Na pewno kobiety łagodzą obyczaje i jest im w pewnych kwestiach łatwiej dotrzeć do studentów – dodaje przewodniczący SSUO.

Kolejnym wysokim stanowiskiem jest przewodniczenie w kole naukowym. Na Uniwersytecie Opolskim jest ponad 60 kół naukowych, z czego w trzydziestu siedmiu funkcję szefa pełnią studentki. Będąc na takim stanowisku można się wiele nauczyć.

– Organizacja, zarządzanie projektami czy zarządzanie czasem. To coś innego niż uczenie się na kolokwium czy robienie notatek. Jest czymś ważniejszym, jest to odpowiedzialność za jakąś większą sprawę – podkreśla Joanna Góralska, przewodnicząca Koła Naukowego Ekonomistów.3

Zarządzanie dużą grupą osób nie jest łatwym zadaniem. Doskonałym przykładem na to są media studenckie. Dopilnowanie wszystkiego, aby było zrobione starannie i na czas, a także motywowanie grupy nie należą do najprostszych zadań.

– Najtrudniejsza jest mobilizacja innych. Studenci mają inne priorytety, wolą iść na imprezę i ja tak samo miałam na pierwszym roku. Dopiero teraz muszę zarządzać newsroomem, staram się, aby materiały były cały czas lepsze. Studia są dla mnie tylko dodatkiem, wiadomo, że są dla mnie ważne, ale to SETA mnie wszystkiego uczy. Poszłam na dziennikarstwo nie po to, by uczyć się teorii tylko praktyki – mówi Agnieszka Lisoń, szefowa newsroomu Studenckiej Telewizji UO SETA TV.

Jednak, jak wskazuje Aleksandra Markiw, redaktorka naczelna Gazety Studenckiej, pełnienie takiej funkcji daje pewien prestiż i pozwala na nawiązanie nowych kontaktów.

– Poznałam parę osób z roku, które zdecydowały się dołączyć do gazety, kiedy zostałam naczelną i te znajomości bardzo mocno rozkwitły. Poznałam również dużo osób tutaj w Opolu, związanych z różnymi instytucjami, które gdzieś mnie kojarzą. To jest bardzo pozytywne być taką trochę rozpoznawalną osobą, ale nie na tyle, żeby ta rozpoznawalność była uciążliwa. Wręcz przeciwnie, to jest bardzo miłe.

Uczenie się praktycznego zarządzania na studiach z pewnością zaowocuje w przyszłości. Umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, zdolności organizacyjne, pokonanie własnych barier, a także otwarcie się na ludzi i na świat to tylko niektóre z korzyści, które możemy osiągnąć na takich stanowiskach. Istotne jest również to aby pamiętać, że to nie płeć powinna mieć znaczenie – liczy się zapał, kompetencje i doświadczenie, a także zdolność patrzenia w przyszłość.

Asia Gerlich

Ania Gauza


* Eugeniusz Młyniec “”Teoria stereotypu” w: Studia z teorii polityki, tom II