W Studenckim Centrum Kultury prof. Janusz Słodczyk zainaugurował, w poniedziałek 29 lutego, II OFP. Tematem przewodnim wygłoszonych prelekcji było trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce w kwietniu 2015 roku i które nawiedziło jedno z najbardziej biednych krajów na świecie – Nepal. Temu państwu poświęcony został pierwszy dzień festiwalu.

Sławomir Matczak (dziennikarz i podróżnik), z fundacji  “Mała Polska w Nepalu” opowiadał o odbudowie wsi Dumre, która została całkowicie zniszczona podczas klęski żywiołowej. Dzięki finansowemu wsparciu zwykłych ludzi udaje się stawiać trwalsze domy i szkoły oraz drogi, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Po odbudowie wsi pomoc finansowa będzie przekazywana na edukację, ochronę zdrowia czy wsparcie osób ubogich. Wszystkie informacje dotyczące fundacji oraz tego jak wspomóc jej działalność na stronie http://malapolskawnepalu.org/

O życiu Nepalczyków po kataklizmie opowiadała Edyta Stępczak (dziennikarka, która przeżyła trzęsienia ziemi w Nepalu). Podkreślała, że kraj ten jest jak najbardziej bezpieczny dla turystów i nie należy rezygnować z podróży do tego państwa. Nie brakuje w nim niczego (włączając w to Internet), a organizowanie wycieczek turystycznych wspomaga lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

Na bogatość panującej w Nepalu flory i fauny zwrócił uwagę Wacław Zdziebłowski (podróżnik), opowiadając o wyprawie przez Park Narodowy Chitwan. Na prezentowanych przez niego zdjęciach można było zobaczyć piękno i różnorodność panującą w nepalskim świecie roślin i zwierząt.

Swoim doświadczeniem nauczyciela w nepalskiej szkole podzielił się Patryk Szymański, opowiadający m.in. o zwyczajach tamtejszych uczniów.

Program festiwalu dostępny jest na profilu Facebookowym II Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Wydarzenie organizowane jest przez Opolską Grupę Podróżniczą. Festiwal trwa do niedzieli 6 marca 2016 roku.

DSC00103

Sławomir Matczak

DSC00106

Wacław Zdziebłowski

 

 

 

 

 

DSC00111

Wacław Zdziebłowski

DSC00113

Patryk Szymański


fot. Ania Gauza