Wybory już w poniedziałek, 7 marca. Prof. Marek Masnyk i dr Adam Szymański ubiegają się o najważniejsze stanowisko na uczelni. W czwartek odbyło się spotkanie przedwyborcze kandydatów na stanowisko rektora UO ze społecznością akademicką. Podczas tego spotkania urzędujący Rektor przedstawił stan uczelni, kandydaci  swój program wyborczy a na koniec odbyła się dyskusja z kandydatami.

Ustępujący rektor UO, prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja otwierając spotkanie, dokonał podsumowania czterech ostatnich lat swojego urzędowania. W wystąpieniu podkreślił, że jego następcę czeka trudne zadanie: nie dopuścić do tego by liczba studentów spadła poniżej 6 tys. Prof. Nicieja przestrzegł również przyszłe władze przed pożyczkami finansowymi i apelował o zachowanie dotychczasowego dorobku oraz realizację ambitnych planów takich jak kierunek lekarski czy ośrodek badawczy w Pomologii pod Prószkowem.

– “Dziś uczelnia jest w dobrej kondycji. Mamy dwa miliony „na plusie” i możemy normalnie funkcjonować. Zadanie dla przyszłego rektora to utrzymać taki stan – tak samo jak szyld uniwersytetu bez przymiotnikowego” – powiedział prof. Stanisław Sławomir Nicieja.

Prof. Marek Masnyk, obecny prorektor, związany z Instytutem Historii, zadeklarował kontynuacje obecnej polityki uczelni. Według profesora, uniwersytet ma być głównym inicjatorem rozwoju opartego na innowacjach będąc jednocześnie intelektualnym zapleczem regionu – lokalny think tank. Obiecał wsparcie otwarcia kierunku lekarskiego, stypendia doktoranckie, czasopismo w języku angielskim, obowiązkowe kursy w języku angielskim, obniżenie pensum oraz nowy system do zarządzania uczelnią. Dla studentów proponuje stworzenie stołówki, pubu oraz reorganizację systemu przydzielania miejsc w akademikach opartą na nowym systemie SEKS (System Ewidencji Kwater Studenckich). Profesor krytycznie odniósł się do słów swojego oponenta: – “Za fałszywe i obraźliwe uważam stwierdzenie, ze uniwersytet jest w marazmie.”

Dr Adam Szymański, zapowiada zmianę  w polityce kadrowej uczelni. “Uczelnia musi wspierać pracownika, bo bez niego nie będzie istniała” Chce uruchomić na UO m.in.: wydawnictwo i księgarnię, ale też stołówkę i centrum rekreacji oraz zwiększyć udział samorządu studenckiego w podejmowaniu ważnych dla uczelni decyzji. Jednym z punktów jego programu są darmowe akademiki dla najuboższych. Dr Szymański popiera otwarcie kierunku lekarskiego, ale – jak podkreśla – nie może się to odbyć kosztem innych wydziałów. “Warto pomyśleć o rozłożeniu tego w czasie. Jeżeli wydział lekarski powstanie kosztem zamknięcia innego, to będzie to klęska, a nie sukces.”

red. Monika Mitulla

foto. Kinga Bura