10 zespołów z całej Polski zaprezentowało się 17 marca 2016 roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury, w ramach finału Zimowej Giełdy Piosenki. Pierwsze miejsce w konkursie zajął zespół z Tarnowa –Sayes, drugie zespół Vorbire Maestra, a trzecie duet BoW.

Uczestnicy mieli do wykonania dwa utwory – jeden własnego autorstwa oraz drugi, który był coverem piosenki Andrzeja Zauchy. To właśnie temu artyście została poświęcona tegoroczna edycja ZGP, a każdy zespół mógł sam wybrać, który z utworów Zauchy wykona na scenie.

Według jury, w skład którego wchodził Kuba Badach (gość specjalny), Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki), Maciej Kochański (przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego) oraz Kacper Śnigórski z Radia Opole, najlepszym zespołem wieczoru był Sayes. Grupa złożona z czterech młodych muzyków grających indie rock, wykonała utwór Zauchy „Wymyśliłem Ciebie” – Jak zacząłem myśleć o tej piosence to od razu miałem pewną wizję jak to zagramy. I potem już wszystko poszło gładko jak po maśle. Doradziłem się tylko chłopaków w sprawie partii gitar, wysłałem im dwie propozycje, wybrali jedną. Potem zaczęliśmy to grać, więc powiem szczerze, że utwór bardzo mi się spodobał i przyjemnie się pracowało nad nim – mówi Kamil Juszczyk, wokalista zespołu.

Ośrodki i domy kultury z terenu Opolszczyzny przyznawały własne nagrody. Najwięcej z nich zdobył zespół Ravel z Wrocławia – 7 nagród. Także publiczność głosując sms-owo, przyznała swoją nagrodę właśnie tej grupie.

Zwieńczeniem finału Zimowej Giełdy Piosenki był koncert Kuby Badacha, który wykonał piosenki z płyty “Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”.

Wywiad ze zwycięzcą XXVI edycji ZGP w kwietniowym numerze Gazety Studenckiej!

Ania Gauza

Asia Gerlich