Młode Forum Prawa Mediów Elektronicznych, czyli konferencja studencko – doktorancka miała miejsce 5 kwietnia 2016 roku w Studenckim Centrum Kultury. Wydarzenie odbyło się pod hasłem “Europa Cyfrowa”.

Prelekcje zostały podzielone na cztery panele: informatyzacja prawa i postępowania, prawo konsumenckie, prawo ochrony danych osobowych oraz prawo własności intelektualnej. Prelegentami byli studenci oraz absolwenci wyższych uczelni z całej Polski.

Zaprezentowane tematy wystąpień dotyczyły aktualnych i istotnych kwestii związanych z cyfryzacją Europy, a co za tym idzie z ochroną naszych danych osobowych w sieci. Zagadnienia jakie zostały poruszone odnosiły się m.in. do Facebooka określonego jako FaceBóg, do przesyłania informacji o danych osobowych z Europy do USA (safe harbour). Analizie zostały poddane ustawy, dyrektywy odnoszące się prawa konsumenckiego. Wyjaśniono i przybliżono zagadnienie rekurencji treści cyfrowych oraz dokonano analizy polskiego i rosyjskiego prawa w zakresie odpowiedzialności podmiotów świadczących usługi elektroniczne w tych państwach.

Najlepsze wystąpienia zostały wyróżnione przez dr hab. Dariusza Szostka i dr Andrzeja Drzewieckiego z Wydziału Prawa i Administracji UO.

Konferencja była wydarzeniem poprzedzającym 2 edycję Forum Prawa Mediów Eletronicznych, którego pierwsza część odbyła się w środę (6 kwietnia), a druga następnego dnia w Studenckim Centrum Kultury. Jest to ogólnopolska konferencja naukowa, oparta na współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Opolskiego.

Ania Gauza
Asia Gerlich