Forum Prawa Mediów Elektronicznych to cykliczna, ogólnopolska konferencja naukowa. W tym roku na początku kwietnia odbyła się jej druga edycja, która przebiegła pod hasłem “Europa Cyfrowa”.

W Studenckim Centrum Kultury gościli naukowcy i eksperci zainteresowani tematyką mediów elektronicznych z wyższych uczelni z całej Polski. Konferencja trwała dwa dni i została podzielona na pięć paneli. W pierwszy dzień rozmawiano na temat “Wpływu rozporzadzenia eIDAS na utworzenie jednolitego rynku”. Akt ten wydany został przez Parlament Europejski 3 kwietnia 2014 roku i dotyczy budowania zaufania do Internetu, przez który coraz częściej realizujemy własne sprawy. Nieufność z korzystania z niego, jako sposobu na załatwianie interesów, wzięła się z braku pewności prawa. Rozporzadzenie ma ułatwić m.in. korzystanie z usług internetowych o charakterze transgranicznym, uskutecznić e-biznes czy handel elektroniczny w Unii Europejskiej. Poruszono również kwestie konsekwencji jakie może przynieść eIDAS w różnych aspektach np. w prawie prywatnym, administracyjnym, materialnym i procesowym. Kolejnym poruszanym tematem była “Informatyzacja postępowania egzekucyjnego”.

W drugi dzień Forum, skupiono się na tematyce ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej, jednolitym europejskim rynku prawa konsumenckiego w eCommerce, czyli w handlu elektronicznym oraz na problematyce własności intelektualnej w świecie cyfrowym, przy czym głównym poruszanym aspektem były programy komputerowe.

Wydarzenie przyciągnęło wielu zainteresowanych. Wśród słuchaczy można było spotkać zarówno osoby bezpośrednio związane z tematyką konferencji, ale również studentów, którzy stawiają pierwsze kroki na swojej prawniczej drodze.

FPME oparte jest na współpracy Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego, na którym w przyszłym roku odbędzie się konferencja. Do Opola Forum powróci za trzy lata.