Marta ma 25 lat i studiuje Zarządzanie Informacją w Nowych Mediach na naszym uniwersytecie. Sama siebie określa jako kreatywną i pozytywnie zakręconą. Uwielbia podróże i muzykę… to właśnie o niej nam opowiedziała. Jej przygoda z zespołem Częstochowa Pipes&Drums zaczęła się przez przypadek. Przyszła kiedyś na koncert koleżanek i tak jej się spodobało, że już tam została! Tym oto sposobem od 10 lat gra na dudach w orkiestrze. Zespół gra tradycyjną muzykę szkocją na wielkich dudach szkockich i bębnach. Grają głównie marsze wojskowe, bo tradycje tego typu zespołów wywodzą się z armii brytyjskiej.

Jesteśmy jedyną taką orkiestrą w Polsce, tego typu zespoły znane są w wielu krajach, nie tylko w Szkocji. Jeździmy ze swoją muzyką po całej Polsce, w sezonie letnim gramy w prawie każdy weekend. Byliśmy już w takich krajach jak Belgia, Francja, Orman czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zespół został założony w 2002 roku w Częstochowie przez Tomka Ujmę. Wraz z przyjaciółmi i dziewczynami z drużyny harcerskiej postanowili nauczyć się tej trudnej sztuki jaką jest gra na dudach i bębnach. Dzięki pomocy zespołów ze Szkocji i Kanady udało im się zdobyć pierwsze instrumenty i założyć zespół. Obecnie orkiestra liczy 22 osoby, są to osoby w różnym wieku, a wszelkie granice zacierają się kiedy spotykają się by wspólnie grać.DSCF6023

Zespół to taka moja druga rodzina, spędzamy ze sobą mnóstwo czasu, jesteśmy zgraną paczką przyjaciół. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, gra na dudach to moja pasja, która sprawia mi wiele przyjemności. Jadąc na koncert mogę oderwać się od codziennych obowiązków i robić po prostu to co lubię, świetnie się przy tym bawiąc.

Zapytaliśmy też Martę, czy kiedykolwiek była w Szkocji…

Ja niestety nie byłam, bo gdy zespół miał wyjazd to ja dopiero sie uczyłam grać. Ale byłam np w Dubaju, czy w Omanie, to był mega egzotyczny wyjazd, spędziliśmy tam 3 tygodnie i to była świetna przygoda.

Zespół miał też swój epizod w programie Mam Talent, dostali się do odcinków na żywo.

Zainteresowanych odsyłamy na stronę zespołu: www.cpad.p