Ubezpieczenie NNW dla studenta – masz aż trzy opcje

97ol3qozwu

Nawet jeśli wydaje nam się, że nie prowadzimy zbyt intensywnego trybu życia, każdego dnia jesteśmy narażeni na liczne wypadki i urazy. Na uczelni, na siłowni, w domu i na ulicy. W kraju i za granicą. Początek nowego roku akademickiego to dobry czas, aby pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków dla studentów. Jeżeli chcesz się ubezpieczyć, masz do wyboru aż trzy rozwiązania.

 

 

 • Ubezpieczenie grupowe na uczelni

Studenci różnych uczelni mają możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego w towarzystwie, z którym dana uczelnia ma podpisaną umowę. Uniwersytet Opolski proponuje przystąpienie do wspólnego ubezpieczenia w ramach umowy z PZU SA. Ta polisa charakteryzuje się niewysoką składką. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość świadczeń. Czy będą one zadowalające w kryzysowej sytuacji?

Składka roczna wynosi 50 zł. Suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie z placówką oświatową, dla studentów UO wynosi ona 22 000 zł. Taka kwota zostanie wypłacona w przypadku zgonu ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub trwałego uszkodzenia ciała w następstwie wypadku.

 

W ofercie PZU SA otrzymasz dodatkowe świadczenia z tytułu następujących zdarzeń:

 • trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca lub krwotokiem śródmózgowym lub poważnym uszkodzeniem ciała – 220 zł za każdy orzeczony 1% trwałego uszczerbku;
 • złamań kości i zwichnięć stawów, w tym złamania zęba stałego – do 2.420 zł za jedno uszkodzenie w zależności od rodzaju złamania, 110 zł za każdy ząb, maksymalnie do 1.100 zł;
 • oparzeń i odmrożeń – do 4.400 zł;
 • wstrząśnień lub podejrzenia wstrząśnienia mózgu – do 660 zł;
 • pogryzień, pokąsań, ukąszeń (przez owady i zwierzęta) – 2.200 zł;
 • konieczności nabycia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz odbudowy stomatologicznej zębów stałych – maksymalnie 5.500 zł, do 200 zł za każdy ząb;
 • konieczności odbycia przeszkolenia zawodowego osób niepełnosprawnych – do 5.500 zł;
 • nagłego zatrucia gazami, substancjami i produktami chemicznymi, porażenia prądem, piorunem, które to stany wymagały hospitalizacji – 1.100 zł;
 • w przypadku braku trwałego uszczerbku na zdrowiu (nieograniczona liczba zdarzeń w ciągu roku) – wypłata świadczenia ryczałtowego w wysokości 330 zł.

 

“Ubezpieczenie NNW w PZU dla studentów Uniwersytetu Opolskiego na rok akademicki 2015/2016 zapewnia świadczenia podstawowe wg wariantu II, zwrot 30% kosztów leczenia + ryzyka dodatkowe. Odpowiedzialność PZU SA w stosunku do ubezpieczonych studentów rozpoczyna się od 1 października 2015 r. i trwa do 30 września 2016 r. Ubezpieczenie działa 24 godziny na dobę, zarówno na uczelni, jak i w życiu prywatnym Ubezpieczonego – w kraju i poza granicami RP” – czytamy na stronie Samorządu Studenckiego UO.

 

Zaletą ubezpieczenia grupowego jest wygoda. Można się ubezpieczyć “przy okazji”, “skoro już studiuję, to się ubezpieczę i będę miał spokój”. Nie wymaga to wyprawy do agencji ubezpieczeniowej, nie trzeba wypełniać szczegółowych formularzy. Ubezpieczający podsuwa krótką deklarację przystąpienia, my podpisujemy, płacimy składkę – i już. Jesteśmy ubezpieczeni. Nikt nas nie pyta, ile papierosów dziennie palimy, albo czy przypadkiem nie mamy wirusa HIV. Na tego rodzaju pytania trzeba odpowiadać, gdy chcemy się ubezpieczyć indywidualnie. W ubezpieczeniach grupowych nie ma szczegółowych ankiet medycznych ani badań lekarskich.

 

Polisa grupowa wydaje się być ubezpieczeniem idealnym. Nie trzeba szukać ubezpieczyciela i wybierać oferty, wszystko załatwia za nas uczelnia. W dodatku 50 zł za cały rok to stawka w miarę ok. Ta wygoda jest niebezpieczna, bo sprawia, że nie zastanawiamy się nad tym, co taka polisa zawiera. Często nie wiemy nawet, na jaką kwotę jesteśmy ubezpieczeni oraz nie znamy zakresu polisy. W dodatku tkwimy w błędnym przekonaniu, że jest ono obowiązkowe.

 

Pamiętajmy, że uczelnia nie może nas zmusić do przystąpienia do grupowej umowy ubezpieczenia, którą zawarła z ubezpieczycielem. Każdy ma swobodę wyboru ubezpieczyciela i możliwość zawarcia umowy indywidualnej.

 

 1. Karta studencka

Również rodzaj ubezpieczenia grupowego. Na polskim rynku znajdziemy karty, które łączą w sobie np. legitymację studencką, upoważnienie do zniżek i rabatów i właśnie ubezpieczenie. Jest to kolejna wygodna opcja dla studentów. Można je zamówić wypełniając wniosek internetowy i wpłacając jednorazowo składkę, co zdecydowanie ułatwia i skraca cały proces zawarcia umowy ubezpieczenia.

 

Być może wygląda to podejrzanie: rabaty, zniżki i ubezpieczenie – czy przypadkiem za ubezpieczeniem “karcianym” nie stoi jakaś firma z “Gold” w nazwie i czy przy wypłacie świadczenia nie okaże się, że dostanę wielkie zero złotych? Spokojnie, ubezpieczenie w ramach poszczególnych kart oferują następujące, znane na polskim rynku towarzystwa:

 • Euro 26,
 • ISIC,
 • Planeta Młodych.

 

Co jest dodatkowo zachęcające w tychże kartach dla studenckiego konsumenta? Rabaty, zniżki i bonusy, rzecz jasna. Z kartą taniej kupimy prenumeratę czasopisma, kawę w topowej kawiarni, karnet na siłownię, a nawet taniej zorganizujemy wyjazd na wakacje.

 

 1. Ubezpieczenie indywidualne

Ubezpieczenie szyte na miarę naszych potrzeb. Ta opcja jest zdecydowanie najbardziej profesjonalna. Samodzielne sprawdzenie oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie NNW jest czasochłonne i wymaga uważnego czytania warunków ubezpieczenia. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość samodzielnego ustalenia wysokości sumy ubezpieczenia i wysokości składki. Jednak koszty tego ubezpieczenia będą zapewne wyższe niż w dwóch pierwszych rozwiązaniach.

 

Nawet podstawowy zakres ubezpieczenia indywidualnego w przykładowej firmie jest dość szeroki:

 • świadczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu;
 • świadczenie na wypadek śmierci w wyniku wypadku;
 • przeszkolenie zawodowe niepełnosprawnych;
 • świadczenia opiekuńcze na terenie Polski (m.in. wizyty lekarzy i pielęgniarek, transport medyczny, pomoc psychologa, opieka nad dziećmi, pomoc medyczna za granicą, opieka nad zwierzętami domowymi);
 • świadczenie na wypadek zawału serca lub udaru mózgu dla osób poniżej 30. roku życia.

 

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego składkę płacimy zazwyczaj wyższą niż w polisie grupowej. Ma to swoje wady oraz zalety. Suma ubezpieczenia jest dużo wyższa. W ubezpieczeniu indywidualnym masz także możliwość dokupienia wielu umów dodatkowych, których nie znajdziesz w typowych studenckich “grupówkach”. Dzięki temu lepiej dopasujemy umowę do swoich potrzeb i unikniemy świadczeń, z których na pewno nie skorzystamy. Jeśli zechcemy, możemy nawet zdecydować się na ubezpieczenie uniwersalne na życie, gdzie część składki będzie inwestowana w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, i spróbować w ten sposób pomnożyć swój kapitał.

PODSUMOWUJĄC:

 • Student ma do wyboru 3 rozwiązania: ubezpieczenie grupowe na uczelni, kartę studencką lub ubezpieczenie indywidualne.
 • Przystępując do ubezpieczenia grupowego na swoim wydziale akceptujesz takie warunki, jakie uczelnia wynegocjowała z ubezpieczycielem.
 • Karta studencka (np. Euro 26, ISIC, Planeta Młodych) jest również rodzajem ubezpieczenia grupowego. Ma wiele funkcji – może być nie tylko dokumentem ubezpieczenia, ale jednocześnie legitymacją studencką i dokumentem uprawniającym do zniżek.
 • Indywidualne ubezpieczenie NNW jest rozwiązaniem droższym od poprzednich, ale możesz samodzielnie wybrać sumę i zakres ubezpieczenia.

red. Monika Mitulla