Wyobraź sobie samotną bibliotekarkę. Tak, właśnie bibliotekarkę. Już?
Świetnie. A teraz zajrzyj do wnętrza jej głowy. Rozgość się tam, rozejrzyj, podglądaj. Wszystko, co może wydarzyć się w tej głowie, właśnie się wydarza. Nie chcesz na to patrzeć. Nie możesz oderwać wzroku. To strasznie śmieszne: nagle zdajesz sobie sprawę, że to o Tobie.

Autorskie przedstawienie Agaty Dudy-Gracz to przedstawienie zaplanowane z myśląsmierc-aflisz-net o dwóch opolskich teatrach publicznych. I jest to pierwsza w historii tych instytucji sytuacja, kiedy Teatry pracują wspólnie nad jedną premierą.

Przedstawienie grane będzie w przestrzeniach obu teatrów: początek będzie miał miejsce na Dużej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, dalsza część rozegrana zostanie na Dużej Scenie Teatru im. Kochanowskiego. Integralnym elementem spektaklu będzie przejście aktorów i widzów z budynku Teatru Lalek do Kochanowskiego.

Będzie to pierwsze spotkanie opolskiej widowni z plastycznym, wyrafinowanym teatrem Dudy-Gracz, córki malarza Jerzego Dudy-Gracza. Do opolskiej realizacji artystka napisała tekst, zajmie się również reżyserią, scenografią i kostiumami.

A o samym przedstawieniu mówi: Sztuka polega na zadawaniu pytań, a widz sam sobie na nie odpowiada. To opowieść o niemożliwości kochania i o samotności, o tym co wlewa się do nas przez szpary w oknach i ekrany telewizorów. Próbowaliśmy zrobić spektakl o miłości na wszystkie możliwe sposoby. To przedstawienie jest o tym, że nigdy nie przestajemy być dziećmi, tylko skala bajek się nam trochę zmienia. A żeby opowiedzieć tę historię musi być trochę śmiesznie i trochę strasznie, bo właśnie z tego się składamy.  Jest to subiektywny świat, który dzieje się w głowie jednej kobiety. Ona jest hamletem, który swoje być i nie być mówi w listopadzie 2016 w Polsce. Spektakl nigdy nie powinien być moralitetem i nie mamy prawa mówić jak powinni Państwo się czuć. Trzeba przekonać się samemu.

Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada 2016, z kolei premierę studencką będziecie mogli zobaczyć 23 listopada. Pamiętajcie, że bilet na taką premierę kosztuje jedynie 15 zł! Spektakl adresowany jest do widzów pełnoletnich.

red. Patoła