O planach utworzenia przychodni dla studentów usłyszeliśmy po raz pierwszy rok temu, kiedy to trwały wstępne rozmowy na ten temat. Dziś przychodnia, gotowa do pracy, czeka na pierwszych pacjentów.

Po piętnastu latach na kampus Uniwersytetu Opolskiego wraca w pełni wyposażona przychodnia studencka. Umiejscowiona w Domu Studenta „Spójnik” Przychodnia Akademicka „Centrum” zapewni opiekę z zakresu medycyny rodzinnej. Do dyspozycji placówki Uniwersytet oddał 150 metrów kwadratowych, przy czym powierzchnia ta może z czasem zostać poszerzona.

Przychodnia „Centrum” w Opolu, której to filia została otwarta w samym sercu kampusu, to największa placówka podstawowej opieki medycznej w mieście. Posiada rozbudowane zaplecze specjalistyczne i diagnostyczne. Jej zespół stanowi kilkudziesięciu lekarzy, pielęgniarek i diagnostów.

Aby zapisać się do przychodni studenckiej i móc korzystać ze świadczeń lekarskich, wystarczy udać się do rejestracji i wypełnić stosowną deklarację. Należy przy tym pamiętać, że decyzja ta wiąże się z usunięciem z rejestru poprzedniej, tzw. macierzystej przychodni, do której student był zapisany wcześniej. W związku z częstą zmianą zamieszkania istnieje jednak możliwość wielokrotnego składania deklaracji. Status studenta daje taką możliwość. Przychodnia Akademicka „Centrum” nie wprowadza także żadnych ograniczeń ze względu na adres zameldowania studentów. Mogą się tu zapisać zarówno osoby mieszkające od urodzenia w Opolu, jak i studenci przyjezdni na okres roku akademickiego. Ci, którzy korzystają z głównej przychodni „Centrum” w Opolu, mają możliwość przeniesienia swojej kartoteki do Akademickiej, muszą jednak zgłosić ten fakt wcześniej. Rejestracja do lekarza odbywa się telefonicznie lub osobiście w Przychodni Akademickiej w DS „Spójnik”.

Przychodnia studencka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Po tej godzinie funkcjonuje przychodnia SP ZOZ „Centrum” (ul. Kościuszki 2), do której student, który złożył wcześniej deklarację w Przychodni Akademickiej „Centrum”, ma prawo się zgłosić i otrzymać stosowną pomoc. W przypadku dni ustawowo wolnych od pracy i świąt student jest objęty opieką całodobową NZOZ Optima Medycyna SA (ul. Krakowska 44).

Przychodnia Akademicka dysponuje zapleczem specjalistów. Obecnie można skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz stomatologa. “W przyszłości planujemy otwarcie poradni położniczo-ginekologicznej. Jest ona już w całości przygotowana. Brakuje natomiast kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, o który będziemy się starać od nowego roku” – mówi pani Anna Doszczątek, koordynator „Centrum”. Nowo powstała Przychodnia Akademicka to wspólna inicjatywa SP ZOZ i Uniwersytetu Opolskiego.

Natalia Worek

foto. Agata Patoła