Teatr Kochanowskiego postawił na budowanie kontekstów wokół swoich premier. Z tej okazji w poniedziałek (12.12) o 18:00 w Foyer teatru odbędzie się pokaz filmów politycznych. Zobaczycie dwa tytuły: “Czeski błąd” oraz “Życie na podsłuchu”. Przed pokazem odbędzie się prelekcja dobrze Wam znanego dr Kamila Minknera.

Rozpiska godzinowa:

18:00 – prelekcja dr Kamila Minknera
18:20 – “Czeski Błąd”, reż. Jan Hřebejk, 97min
20:15 – “Życie na podsłuchu”, reż. Florian Henckel von Donnersmarck, 130min

Wstęp wolny.

Wydarzenie na facebooku: https://facebook.com/events/225569497870454/

“Czeski błąd” reż. Jan Hřebejk, Czechy 2009

To pierwszy czeski film poruszający temat uwikłania zwykłych ludzi w machinę totalitarnego systemu. Opowieść o dramatach, kłamstwach z przeszłości bez narzucania ocen i racji, po ludzku.
Ludek ukrywa przed żoną romans. Kiedy prawda ma wyjść na jaw, zbieg okoliczności sprawia, że mężczyzna odkrywa tajemnicę swojego teścia. Szperanie w przeszłości otwiera przysłowiową “Puszkę Pandory”, bo, jak się okazuje, każdy choć raz w życiu skłamał.
Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i zdobył Nagrodę
Jury Ekumenicznego na Berlinale.


“Życie na podsłuchu” reż. Florian Henckel von Donnersmarck, Niemcy 2006

“Życie na podsłuchu”, opowiada o systemie kontroli obywateli w Niemieckiej Republice Demokratycznej we wczesnych latach 80. Główni bohaterowie tej historii to dramaturg Georg Dreyman i aktorka teatralna Christa-Maria Sieland. Akcja filmu rozgrywa się w 1984 roku w Berlinie Wschodnim. Artyści, nakazem socjalistycznych władz, mają być “inżynierami dusz w narodzie”. Jeśli ktoś nie dostosowuje się do partyjnych norm, władze stosują zastraszające metody. Film obsypany wieloma nagrodami, m.in. statuetkami Europejskiej Nagrody
Filmowej dla najlepszego filmu i aktora oraz m.in. Oscarem, British Independent Film Award, Independent Spirit Award i nagrodą publiczności festiwalu w Rotterdamie.