Kariera w IT – I-systems [WYWIAD]

11822380_1671858153045524_7660306920002427469_n

Prezentujemy kolejny wywiad z serii dotyczącej pracy w segmencie nowych technologii. Tym razem rozmawialiśmy z Marcinem Rutkowskim z gliwickiej firmy I-systems, pozytywnie zauważonej w rankingu Delolitte Technology Fast 50, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm, z pewnością jest liderem branży.

 

Czym zajmuje się Państwa firma? Jak wpisuje się w rynek IT? Jak to jest być jedną z 50 najbardziej innowacyjnych firm w Europie? Co złożyło się na ten sukces?

Rynek usług IT w Polsce jest stosunkowo młody, jednak rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Jednym w głównych segmentów sektora IT jest oprogramowanie. Firma i-systems specjalizuje się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań e-commerce dla handlu i dystrybucji. Oznacza to, że jeśli dokonujesz zakupów przez Internet, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z naszego oprogramowania 🙂

Wszystkie działania opieramy na autorskim oprogramowaniu, które aktualizowane jest całościowo kilka razy w roku. Jak szybko rozwija się rynek e-commerce pokazuje chociażby liczba pracowników naszej firmy. Jeszcze kilka lat temu zespół i-systems liczył kilkanaście osób. Dzisiaj to ponad 80-osobowy zespół, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin.

Tempo rozwoju oraz autorskie rozwiązania zostały dostrzeżone przez międzynarodową firmę doradczą Deloitte, która już po raz drugi umieściła nas w rankingu 50. najprężniej rozwijających się firm technologicznie-innowacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakwalifikowanie się do rankingu drugi raz z rzędu (jako jedna z siedmiu firm w Europie), to dla całego naszego zespołu cenne wyróżnienie, mówiące: robicie dobrą robotę. Takie sukcesy skutecznie motywują do dalszych działań. Na wyróżnienie złożyło się wiele czynników. Od przyjaznej atmosfery w miejscu pracy, poprzez własny zespół badawczy, wspólne imprezy integracyjne, darmowe śniadania dla pracowników, aż po ciekawe projekty. Większość tych czynników to dla nas “chleb powszedni” i nawet nie przychodzi nam do głowy, że gdzieś może być inaczej.

5

Czym się charakteryzuje praca w branży związanej z nowymi technologiami oraz jak wygląda zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży? Jakich umiejętności szuka pracodawca na rynku IT? Jakie kompetencje są ważne w branży IT?

Rynek oprogramowania e-commerce nie lubi przestoju. Dlatego, osoby pracujące w tym sektorze powinny cechować się chęcią stałego rozwoju i otwartą głową na nowe rozwiązania. Pracujemy w zespole, dlatego ważna jest także umiejętność łączenia pracy indywidualnej z działaniami w grupie. Praca w e-commerce to niezwykłe połączenie skrupulatności oraz kreatywności. Niezależnie od umiejętności programowania.

4-1

praca w IT zarezerwowana jest tylko dla informatyków? Czy kariera w branży jest łatwiej dostępna dla mężczyzn, jeśli nie to jakie możliwości kariery w branży nowych technologii mają kobiety?

Firmę traktujemy jako miejsce, która spełnia wszystkie organizacyjne i administracyjne funkcje przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie pracują u nas tylko programiści. W administracji i księgowości odnajdą się osoby lubiące cyferki, w dziale analizy swoje miejsce znajdą osoby, które czerpią przyjemność z rozkładania procesów biznesowych na czynniki pierwsze i szukać najlepszych rozwiązań, w dziale designu liczy się talent i zmysł estetyczny, osoby lubiące koordynację działań mogą być świetnymi Project Managerami, itd. Branża IT to nie tylko miejsce, w którym zatrudnienie znajdą programiści, ale każdy, kto chce się rozwijać, ma otwartą głowę i sporo chęci do nauki. Mamy dużo do zaoferowania osobom pośrednio związanym z programowaniem. Na co dzień pracują u nas humaniści. Praca w IT, jako nowoczesnej i nieustannie rozwijającej się branży wiąże się również z brakiem stereotypów, uprzedzeń czy dyskryminacji na tle płci, rasy, czy światopoglądów.

Gdzie szukać pierwszej pracy w IT? Jak i gdzie zdobyć pierwsze doświadczenie? I czy w ogóle doświadczenie jest tak istotne jak w przypadku innych branż?

W i-systems poszukujemy przede wszystkim ludzi z potencjałem. Rewelacyjnie, jeśli osoba ma doświadczenie w branży IT, jednak nie jest to kwestia obligatoryjna. Konieczna jest natomiast chęć do nauki i motywacja do tworzenia czegoś nowego, ciekawego. Możliwości szukania pracy jest dużo: portale z ogłoszeniami, targi pracy, instytucje uczelniane. Warto także bezpośrednio napisać do pracodawcy. To nic nie kosztuje.

 

Jakie inne kierunki (prócz informatyki) warto studiować myśląc o pracy w branży IT? (np. w państwa firmie)

Zazwyczaj studia zaszczepiają zainteresowanie daną tematyką i motywują do dalszego poszerzania wiedzy. Rynek nowych technologii stale się zmienia – coś co było innowacyjne pięć czy dziesięć lat temu, teraz może teraz być już archaiczne. Dlatego to nie same studia, ale osobiste zaangażowanie i chęć samodzielnej nauki sprawia, że ktoś zdobywa niezbędną wiedzę. W i-systems pracują osoby, które ukończyły ekonomię, dziennikarstwo, filozofię, filologię angielską, rachunkowość i oczywiście informatykę. Jeśli chcesz się rozwijać, zrobisz to niezależnie od wykształcenia.

Co przyciąga ludzi do branży IT?

Każdy ma swoje wartości, które motywują do wybrania konkretnej drogi zawodowej. Branża IT oferuje wiele – jest to głównie możliwość tworzenia czegoś kreatywnego, czegoś, co stale się rozwija. Nie ma nudy i stagnacji.

 

 

red. Monika Mitulla

Marcin Rutkowski jest kierownikiem działu PR & Marketingu i-systems.