Nie wiesz, jak coś poprawnie zapisać? Jesteś ciekaw, czemu tak, a nie inaczej? Frapuje Cię jakiekolwiek zagadnienie językowe? Napisz do nas – na Facebooku naszej Gazety lub mailowo: korektagsuo@gmail.com. Odpowiedzi publikujemy co wtorek.

1. Czym się różni fotograf od fotografika?

fotograf – mężczyzna wykonujący zdjęcia, zwykle zawodowo

fotografik – fotograf wykonujący fotografie artystyczne

Są to wyrazy dwurodzajowe, co oznacza, że przyjmują rodzaj męski, jeśli odnoszą się do mężczyzn, lub żeński, jeśli określają kobiety; w rodzaju żeńskim odmieniamy je tak, jak w rodzaju męskim. Na rodzaj mogą wskazywać przymiotniki.

• Znana (nie: znany) fotograf jest autorem udanych zdjęć.
  • Przedstawiam państwu dwóch fotografików, panią Bik i panią Szyszko.

2. Powtórka z cudzysłowów

• Kropkę stawiamy zawsze po cudzysłowie.

• Moim ulubionym magazynem jest „Gazeta Studencka”.

• Znak zapytania i wykrzyknik stawiamy 1) przed cudzysłowem – jeśli dotyczy on tylko tekstu w nim zawartego, albo 2) po nim – jeśli dotyczy całego zdania. W pierwszym przypadku niezbędny jest też jeszcze jeden znak interpunkcyjny po cudzysłowie, jeśli zamykamy całe zdanie. Przykłady:

1) Wykrzyknęła: „Żebyś mi nie ważył się nic wynosić!”.

2) Jesteśmy w stanie przełknąć wszystko, co jest opatrzone etykietką: „niskokaloryczne”!

• Zdarza się też cudzysłów w cudzysłowie. W takich wypadkach tekst szerszy ujmujemy w zwykły cudzysłów, a węższy w cudzysłów ostrokątny.

• Julian Krzyżanowski pyta w swojej książce: „Gdzież to właściwie »kozy kują«?”.

Zauważcie: aż cztery znaki na końcu zdania!