Już za trzy tygodnie Opole ponownie zamieni się w Miasteczko Literackie. Kolejna edycja festiwalu obejmie m.in.: targi książki, spotkania ze znanymi autorami oraz warsztaty. Do Opola zawitają Andrus, Grochola, Meller, Mróz, Jagielski, Kydryński, Jungowska,  Fiedorczuk, Orbitowski i wielu innych. Podczas wydarzenia odbędzie się także II Wielkie Opolskie Dyktando z udziałem vlogerki Pauliny Mikuły i Mistrza Mowy Polskiej Artura Andrusa. Nie zabraknie też koncertów polskich wokalistek. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL i Miasto Opole, a targów książki drukarnia Opolgraf. 2-4 czerwca – Plac Wolności.

rrr

Autorzy Festiwalu Książki

Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie autorów i autorek o wielkich nazwiskach – Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Marcin Meller, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Marta Abramowicz, Tomasz Minkiewicz (WILQ), Jacek Pałkiewicz. Wśród nich pojawią się także takie osobistości jak Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski czy Maciej Orłoś, a to nie koniec listy gości, którzy odwiedzą Opole w ramach Festiwalu. Opolanie będą mogli wybrać spośród licznych atrakcji. Tegoroczny Festiwal jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany pod względem licznych atrakcji. Zdecydowanie jest bardzo rozbudowana cześć skierowana dla dzieci – spotkanie z Panią Edytą Jungowską, inauguracja Cała Polska czyta dzieciom, spotkania i warsztaty dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się również akcja charytatywna 800 książek na 800-lecie Opola.

Koncerty festiwalowe

3 czerwca na Scenie Plenerowej (szachownica przy Miejskiej Bibliotece Publicznej) będziemy mogli wziąć w spotkaniu autorskim oraz koncercie Marty Kosakowskiej, znanej wcześniej jako Marika. Od królowej polskiego reggae-soulu przeszła metamorfozę w stronę elektronicznej avant-popowej twórczości. W ramach obchodów 800-lecia Opola na scenie  2. czerwca pojawi się ceniona i wielokrotnie platynowa Ania Dąbrowska. Stolicę Polskiej Piosenki będzie reprezentować Sabina Sago – wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa, która w 2003 wraz z zespołem zajęła 3. miejsce w Debiutach. Swój zagra koncert XX na Scenie Literackiej (Pl. Wolności). Festiwal zakończymy spotkaniem autorskim z Natalią Fiedorczuk – Cieślak, tegoroczną laureatką Paszportu Polityki i muzycznym akcentem w wykonaniu artystki.

Targi książki

Równie ważną częścią Festiwalu Książki są Targi, gdzie będzie można nabyć publikacje,  i nowości z ponad 40 wydawnictw w okazyjnych cenach. Wydawcy z całej Polski zaprezentują swoją ofertę zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Przez wszystkie dni festiwalowe targi trwają w piątek od godziny 10 – 19:00, sobota 11 – 20:00, niedziela 10 – 18:00.

Wielkie Opolskie Dyktando

Wzorem poprzedniego roku, podczas drugiej edycji Festiwalu książki Opole 2017 odbędzie się II Wielkie Opolskie w sobotę 3 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Opolskiej. Osoba, która napisze tekst dyktanda bezbłędnie lub popełni najmniejszą liczbę błędów ortograficznych, a także interpunkcyjnych, otrzymuje tytuł Opolskiego Mistrza Ortografii. Tekst dyktanda przeczyta Mistrz Mowy Polskiej – Artur Andrus, a poprowadzi je znana vlogerka i autorka książki “Mówiąc inaczej” – Paulina Mikuła.

Zapisy www.festiwalksiazki.pl

Warsztaty

Jedną z atrakcji festiwalowych są warsztaty pisarskie, skierowane zarówno do dorosłych jak i dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy na dyktando oraz warsztaty. Szczegóły już wkrótce na stronie festiwalksiazki.pl.

Zaczytane Opolskie

Uatrakcyjnieniem Festiwalu Książki Opole 2017 jest projekt Zaczytane Opolskie, które obejmuje spotkania w regionie: Brzeg, Nysa i Kluczbork. Literackimi gwiazdami projektu są Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski i podróżnik Jacek Pałkiewicz. Projekt jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2017 jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, Miasto Opole, a targów Drukarnia Opolgraf. Partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska, Radio Opole.

Jak to się zaczęło?

Festiwal Książki Opole powstał na podstawie wieloletniego projektu Opolgrafu Fabryki Inspiracji. Dziesięć lat temu drukarnia po raz pierwszy zorganizowała spotkanie autorskie na hali produkcyjnej w introligatorni. Od tamtej pory odbyło się ok. 50 spotkań. Pierwszy Festiwal Książki osiągnął spektakularny sukces. W ubiegłym roku ponad 7 tysięcy opolan spotkało  z się z 45 autorami i artystami. W ramach Targów Książki pojawiło się 40 wydawnictw z całej Polski. W tym roku okazji do spotkań i zakupów będzie więcej – Festiwal potrwa aż 3 dni. Zmienia się też jego lokalizacja, całość odbędzie się na Placu Wolności.

18308905_243720626104289_1364756264_n

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Źródło informacji: notka prasowa

Zdjęcie: Asia Gerlich