Z okazji dzisiejszego święta mam dla Was kilka ciekawostek na temat prognoz pogody, różnych ich form i historii z nimi związanych.

  • Święto to zostało ustanowione w roku 1950, aby upamiętnić powstanie Światowej Organizacji Meteorologicznej. Zadaniem tej organizacji jest zapewnianie dostępu do informacji o prognozowanej pogodzie w każdym miejscu na świecie.
  • Pierwszymi prezenterami pogody w Telewizji Polskiej byli Czesław Nowicki (pseudonim „Wicherek”) i Elżbieta Sommer (pseudonim „Chmurka”).
  • Pierwszą formą prezentacji telewizyjnej prognozy pogody były rysowane kredą na tablicy mapy meteorologiczne. Później stosowano mapy malowane na blasze, na której umieszczano symbole meteorologiczne będące magnesami. Dziś używa się tak zwanego blue boxa lub ekranów LCD i plazmowych.
  • 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. W dniu tym świstak amerykański przepowiada pogodę za pomocą swojego cienia. Phil z Punxsutawney to jedyny świstak, który jest w stanie przepowiadać pogodę. Tak przynajmniej utrzymują jego fani. 🙂 Od 1887 roku Phil zobaczył swój cień 101 razy, zaś cienia nie zobaczył 18 razy . Zobaczenie cienia zwiastuje jeszcze sześć tygodni zimy, sytuacja odwrotna to przepowiednia rychłego nadejścia wiosny.

Życzę naszym Czytelnikom jak najwięcej pogodnych dni.

MRM

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_%C5%9Awistaka_(%C5%9Bwi%C4%99to)

http://derdzik.blox.pl/resource/swistak.JPG

http://groundhog.org/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prognoza_pogody