Czesław Mozil to artysta, który wyróżnia się na rynku muzycznym nie tylko oryginalnymi kompozycjami i stylem śpiewania, ale również nietuzinkową osobowością. Kogoś takiego jeszcze nie było i ktoś taki na polskim rynku muzycznym był potrzebny, o czym świadczy Jego ogromna popularność. Wkrótce w ramach ogólnopolskiej trasy zawita do Opola i coś nam zaświergoli.

Czesław Mozil urodził się 12 kwietnia 1979 w Zabrzu. W wieku 5 lat wyjechał z rodzicami i rodzeństwem do Danii, by po ponad dwudziestu latach wrócić do kraju i zająć gruntowną pozycję na rynku muzycznym. Obecnie jest  liderem  polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa, wcześniej nagrywał z duńską grupą Tesco Value, z którą wydał dwie płyty. Czesław jest wykwalifikowanym muzykiem i absolwentem Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

W 2008 roku Mozil wydał nagrany w Danii debiutancki album „Debiut”. „Przewrotna poetyka tekstów, pisanych wraz z internautami przez Michała Zabłockiego oraz balansujące na pograniczu kabaretu, punka i folku aranżacje muzyczne, okazały się idealną receptą na sukces”. – możemy przeczytać na oficjalnej stronie Czesława. Album dwukrotnie pokrył się platyną i zagwarantował swoim twórcom trzy „Fryderyki”.

W 2010 roku pojawiła się płyta „Pop”, na której w duetach z Czesławem zaśpiewali Gaba Kulka, Kasia Nosowska oraz Nergal. Obecnie Czesław jest jurorem 3 edycji programu X Factor (https://gs.uni.opole.pl/?p=8401).W pierwszej edycji to właśnie jego podopieczny, Gienek Loska, został zwycięzcą. Czesław zaraz obok Kuby Wojewódzkiego jest najbarwniejszą postacią tego programu a jego zabawne przejęzyczenia na stałe zapisują się w pamięci fanów programu.

W 2011 ukazało się pierwsze koncertowe DVD Czesław Śpiewa „Solo Act – Live In Capital Of Poland” (status złotej płyty). Wydanie zawiera dwie płyty DVD – na jednej koncert, na drugiej dokument z solowej trasy. Dokument ciekawy, intymny, pokazujący Czesława „od kuchni” (zwiastun – http://www.youtube.com/watch?v=alLdvG-odmc).W tym samym roku Czesław Śpiewa nagrał trzeci studyjny album  „Czesław Śpiewa Miłosza”.  Duńscy muzycy z dziesięciu utworów noblisty stworzyli genialny album, przy którego słuchaniu można się rozpłynąć.

Czesława można słuchać  w audycji radiowej „Zwolnienie z WFu”, gdzie towarzyszy  Kubie Wojewódzkiemu. Ci, którym to nie wystarczy i chcieliby na żywo zobaczyć ekspresyjnego artystę, będą mieli taką okazję już 14.03 w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Koncert rozpocznie się o 20:30 a wstęp będzie bezpłatny. Zapowiada się prawdziwa „wiśniówka na torcie”.

Ewa Soluch