Załamała się psychicznie, stworzyła płytę „Jezus Maria Peszek” i namieszała (delikatnie mówiąc). Mieszała też wcześniej, peszyła i peszy, bo śpiewa o tym, o czym mało kto ma odwagę śpiewać.  Długo walczyła o to, by nie być tylko córką swojego ojca. Udało się!

Kim jest? Aktorką, piosenkarką, tekściarką. Ten pierwszy zawód był chyba jej zapisany w genach, bo Marysia jest córką znanego aktora Jana Peszka. Jej brat,  Błażej Peszek, również podążył ścieżką aktorstwa.  Urodziła się 9.09.1973 roku we Wrocławiu. W wieku 10 lat już zadebiutowała jako aktorka w „Rozalka Olaboga”, gdzie wcieliła się w postać Aldzi Klos. Przez rok studiowała na University Of Alaska w Anchorage (USA) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1996 roku.

Mimo że Peszkówna rozwijała swoją aktorską karierę, nie pozostała obojętna na muzykę. Kształciła się u sopranistki Elżbiety Towarnickiej a następnie Elżbiety Zapendowksiej. W 2005 roku wydała swój debiutancki album „Miasto mania”.  To właśnie tam stworzyła  (jak sama mówi) „wulgaryzm magiczny”.  Zaskoczyła tekstami typu  „pieprzę cię miasto”,  „nie mam czasu na seks” i wyśpiewała sobie duży sukces, docierając do szóstego miejsca na polskiej liście sprzedaży OLiS. Płyta uzyskała status platynowej i co ciekawe, została wydana przez wytwórnię Kayax, założoną przez piosenkarkę Kayah.

19 września 2008 roku ukazała się druga płyta Marii Peszek, zatytułowana „Maria Awaria”. Teksty na tym albumie skupione są głównie wokół tematu seksu i cielesności. Album został wyprodukowany przez Andrzeja Smolika. Oprócz płyty ukazała się także książka „Bezwstydnik”, zawierająca m.in. teksty utworów z albumu oraz zdjęcia piosenkarki. Maria nie odpędziła się od zarzutów, iż jej muzyka jest obsceniczna i wulgarna. Płyta zebrała skrajne recenzje, co nie przeszkodziło jej w zajęciu pierwszego miejsca na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce OLiS. W niecały tydzień od premiery album uzyskał status złotej płyty a już 17 października pokrył się platyną.

13 stycznia 2009 Maria Peszek została laureatką prestiżowej nagrody Paszport Polityki za album  „Maria Awaria” w kategorii Muzyka Popularna. W kwietniu artystka zdobyła dwa Fryderyki w kategoriach Autor Roku oraz Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej. W październiku 2013 wydała trzeci album „Jezus Maria Peszek”. W wywiadzie, który przeprowadził z nią Jacek Żakowski, opowiedziała o tym, że cierpiała na neurastenię, czyli nerwicę, objawiająca się m.in  stanami lękowymi, bezsennością, napadami paniki. –„Wszystko było bólem i chaosem. Chciałam umrzeć” – wyznała. Na „Jezus Maria Peszek” opowiedziała o swoich zmaganiach z chorobą , poruszyła tematy religijności, patriotyzmu i Polski. Ta płyta również zdobyła pierwsze miejsce zestawienia OLiS.

Maria Peszek jest artystką awangardową. Wzbudza zainteresowanie nie tylko swoją twórczością, ale nawet dziwnymi fryzurami i kreacjami scenicznymi. Tworzy neologizmy, kreuje nowy świat, porusza tematy kontrowersyjne, dzięki czemu wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej. Jeżeli chcecie posłuchać Marii Peszek na żywo, to macie na to teraz dużo okazji, ponieważ artystka właśnie jest w trasie koncertowej.  Najbliższy koncert już 5.04. w Rock’a Club w Gliwicach. Zapraszamy serdecznie.

Fot. https://www.facebook.com/peszekmaria

Ewa Soluch