Idealny plan na weekend, aby zobaczyć na własne oczy piękno przyrody, jakie oferują polskie góry? Zapraszam do Karpacza!

Karpacz to miasto położone w Sudetach Zachodnich, częsty punkt wypadowy w trasach górskich. Rozpoczynając wędrówkę w tym mieście, możemy zdobyć m.in. najwyższy i najbardziej popularny szczyt Sudetów. Turyści licznie odwiedzają to miejsce zarówno latem, jak i zimą. Różnego rodzaju restauracje, sklepy z pamiątkami czy muzea, to nie jedyne atrakcje, dla których warto tutaj przyjechać. Miłośników gór w to miejsce przyciągają przede wszystkim malownicze, zapierające dech w piersiach widoki. Także osoby uprawiające sporty zimowe znajdą dla siebie ciekawe trasy narciarskie. Mówiąc w skrócie – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przedstawię wam kilka miejsc, do których warto się udać, będąc w Karpaczu.

1. Śnieżka

Pierwsza pozycja to oczywiście Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej. Należy do Korony Gór Polskich. Na samym szczycie góry, po stronie polskiej, możemy zobaczyć Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także kaplicę św. Wawrzyńca.

O każdej porze roku turyści ochoczo wspinają się na szczyt Śnieżki. Początkującym polecam niebieski szlak zaczynający się od świątyni Wang. Długość tej ścieżki to dziewięć kilometrów, a sugerowany czas pokonania tej trasy to trzy i pół godziny. Czarny szlak z kolei jest dla osób, które lubią wyzwania – najtrudniejsza, ale najszybsza trasa na sam szczyt. Liczy on sobie sześć kilometrów długości i zaczyna się przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar, a czas wejścia to około dwie i pół godziny.

2. Kościół Wang

Kolejnym punktem godnym uwagi jest Kościół Wang, czyli drewniana norweska świątynia, która została skonstruowana na przełomie XII i XIII w. w miasteczku Vang. W 1842 r. została przetransportowana do Karpacza. Do zbudowania świątyni nie użyto ani jednego gwoździa. Zdecydowanie warto ujrzeć na własne oczy piękne zdobienia we wnętrzu świątyni i posłuchać opowieści, jaka jest związana z tym miejscem.

3. „Samotnia”

„Samotnia” – jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i znajduje się w Kotle Małego Stawu. Polecam odwiedzić tę okolicę, jeśli ktoś wędruje niebieskim szlakiem. „Samotnia” to idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie niesamowitych widoków. Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych i stanowi dobrą bazę wypadową na szlaki górskie.

4. Zapora na Łomnicy

Zapora na Łomnicy to kolejne, wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Zapora znajduje się na rzece Łomnica. Korona zapory jest udostępniona dla pieszych i prowadzi przez nią czerwony szlak turystyczny. Warto się tamtędy przejść, aby zobaczyć malowniczą okolicę zapory i zrobić kilka atrakcyjnych zdjęć.

5. Dziki Wodospad

Innym wyjątkowym miejscem jest Dziki Wodospad, czyli zapora przeciwrumoszowa na tej samej rzece. Znajduje się niedaleko dolnej stacji wyciągu na Kopę. Zapora powstała wskutek powodzi, które kilkukrotnie powodowały ogromne zniszczenia. Obecnie Dziki Wodospad jest popularnym celem spacerów turystów.

6. Punkt Grawitacji

W tej okolicy znajduje się także znany w całej Polsce Punkt Grawitacji. Osobliwość tego miejsca związana jest z pozornym samoistnym przemieszczaniem się przedmiotów i cieczy po szosie w górę. Wielu kierowców zatrzymuje się w tym miejscu, żeby zobaczyć, jak auto wbrew prawom fizyki toczy się pod górę. Według przeprowadzonych badań, w tym miejscu istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4%.

Polecam każdemu wybrać się do Karpacza, niezależnie od pory roku. Przedstawiona wyżej lista zawiera tylko część z miejsc, do których warto się udać – miasto oferuje znacznie więcej. Życzę udanych wędrówek i do zobaczenia na szlaku!

Bibliografia:

Schronisko PTTK Samotnia, samotnia.com.pl, [dostęp: 17.06.2022].
https://www.karpacz.com.pl, [dostęp: 17.06.2022].

Autor: Michał Błaszczak
Fot.: Adrian Kokot