Kilka miejsc wartych obejrzenia podczas wizyty w Pradze, czyli druga część przewodnika dla chcących odwiedzić stolicę Czech! To miasto bez wątpienia oferuje turystom niezwykle szeroki wybór atrakcji. 

 

Obowiązkowym punktem na mapie Pragi jest wspaniały księgozbiór, którego zobaczenie oferuje Biblioteka Strahovska, znajdująca się w Klasztorze Strahovskim. Wspomniana biblioteka jest nie tylko instytucją naukową, ponieważ oprócz działalności bibliotecznej pełni funkcję muzealną, udostępniając zwiedzającym swoje reprezentacyjne sale biblioteczne. Zwiedzić możemy dwa pokoje biblioteczne: Salę Filozoficzną oraz Salę Teologiczną, które łączy tzw. Gabinet Osobliwości.

Jako pierwszą turyści oglądają wysoką na 14 metrów Salę Filozoficzną, która zawdzięcza swą nazwę treści przechowywanych w niej ksiąg. Bogato rzeźbione regały wykonane z drzewa orzechowego mieszczą tysiące tomów encyklopedii i książek naukowych. Przechodząc dalej, zwiedzający znajdą się w Gabinecie Osobliwości. Łącznik między salami jest pełen najrozmaitszych eksponatów przyrodniczych, archeologicznych oraz militarnych. Na samym końcu oglądać możemy Salę Teologiczną. Ta najstarsza część biblioteki mieści około 18 tysięcy tomów literatury teologicznej, przy czym na północnej ścianie znajdują się wyłącznie wydania Biblii lub jej fragmentów w różnych językach. Bezcenne zbiory Biblioteki Strahovskiej zaliczane są do najbogatszych w Republice Czeskiej. Ilustrują one historię księgarstwa od IX do XVIII wieku. Wśród nich znajdują się unikaty w skali światowej lub europejskiej. Warto odwiedzić bibliotekę, ponieważ wstęp ze zniżką to jedyne 80 Kč, a dla dorosłych wstęp wynosi 150 Kč.

Kolejną praską perełką jest Złota Uliczka. To szereg maleńkich, kolorowych domków, dobudowanych w XVI wieku do wnęk murów obronnych Zamku Praskiego. Początkowo zamieszkiwali je strzelcy zamkowi, później rzemieślnicy (w tym złotnicy i stąd też wzięła się jej nazwa) i handlarze. Po tym „złotym okresie” uliczki, drewniane domy zaczęli zasiedlać najbiedniejsi mieszkańcy Pragi, natomiast na początku XX wieku do domków sprowadziła się praska cyganeria. Przy Złotej Uliczce, od 1916 roku mieszkał również Franz Kafka, który w domu swojej siostry (znajdującym się pod numerem 22) napisał sześć opowiadań. Obecnie, w odnowionych domkach na Złotej Uliczce znajdują się przeróżne sklepiki z pamiątkami, galerie czy wystawy. Barwne, miniaturowe domki nadają uroku Złotej Uliczce, która wygląda niczym z bajki. Większą część obecnej urody uliczka zawdzięcza pracom przeprowadzonym przez cesarzową Marię Teresę, która w XIII wieku nakazała, by wszystkie biegnące w dół drewniane domy zostały zastąpione przez budynki murowane. Wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny, w ramach zwiedzania Zamku i wynosi 250 KČ. Dla studentów bilet ten jest tańszy o połowę. Jeżeli nie chcemy płacić, uliczkę można odwiedzić za darmo w godzinach wieczornych, jednakże nie wszystkie punkty gastronomiczne czy atrakcje, które się na niej znajdują, będą czynne.

Po wędrówkach praskimi ulicami i zwiedzaniu warto zatrzymać się w nietypowej restauracji o nazwie Výtopna. Restauracja dokładnie zlokalizowana jest na Placu Wacława. Słynie z tego, że część pracy kelnerów wykonują tutaj modele kolejek! Na powierzchni całej restauracji zainstalowane są miniaturowe tory kolejowe, które łączą wszystkie stoliki z barem. Po nich kursują dziesiątki lokomotyw z wagonami, które rozwożą zamówione napoje pod konkretny stolik. Są tak zaprogramowane, że bardzo dobrze wiedzą, przy którym kliencie mają się zatrzymać. Puste wagony wracają do baru, po drodze wypełniając się pustymi kuflami z różnych stolików. Menu dostępne jest na stronie internetowej restauracji. Ceny dań i napoi? Zważając na fakt, że restauracja znajduje się w centrum Pragi, ceny są naprawdę umiarkowane. Co ważne, w restauracji Výtopna pociągi nigdy się nie spóźniają!

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać was w ten sposób do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów oraz podsunąć kilka pomysłów na kreatywne spędzenie czasu na wycieczce w stolicy Czech!

Tekst: Sylwia Kędzierska

Źródła fotografii:

https://www.tripadvisor.ru/LocationPhotoDirectLink-g274707-d1996048-i298062876-Vytopna_Railway_Restaurant_Vaclavske_namesti-Prague_Bohemia.html

https://www.tajemnice-swiata.pl/biblioteka-strahovska/

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zlata-ulicka-na-prazskem-hrade