8 marca jest to niezwykle ważny dzień w każdym roku, tak samo jak inne święta przypadające w każdym kraju. Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie już od wielu, wielu lat. Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak doszło do ustanowienia tego święta.

Święto, pierwszy raz, było obchodzone 8 marca 1910 roku. Jest on wynikiem licznych zamieszek i strajków w Nowym Jorku. Wtedy to Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła wprowadzić to święto. Znaczenie historyczne ma ono ogromne. Jest to upamiętnienie dla kobiet, które walczyły o równouprawnienie. Fakty historyczne mówią, iż na początku XX wieku, na ulicę wyszły kobiety pracujące w zakładach odzieżowych, by domagać się o własne prawa. Tutaj prawa polityczne, ekonomiczne były najważniejsze. Lepsze traktowanie, możliwość działania na arenie politycznej, ulepszenie warunków pracy i płacy, o to walczyły kobiety. Wiele z tego, co kiedyś zrobiły kobiety pozwoliło na to, żeby w XXI wieku każda kobieta miała lepsze życie.

Jednak teraz to święto ma całkiem inne znaczenie. 8 marca, wtedy to, prawie na całym świecie, mężczyźni wręczają kobietom, tzn.: żonom, matkom, koleżankom, drobne upominki i kwiaty. W takich krajach, jak Rumunia, jest to również Dzień Matki. We Włoszech kobiety otrzymują gałązki Akacji Srebrzystej. Te gałązki oraz czekoladki są częstym podarunkiem również w Rosji. W Portugalii i Rumunii kobiety często stawiają na świętowanie i zamiast być hojnie obdarowywane przez mężczyzn, to świętują we własnym gronie.

W Polsce Dzień Kobiet uzyskał ogromną popularność w czasach PRL-u. Najczęstszym prezentem były na początku goździki, później tulipany. Obecnie kobiety otrzymują różne upominki, kwiaty i życzenia od mężczyzn, którzy je otaczają. Jednak tulipany do dziś są łączone z Dniem Kobiet. Często są organizowane manifestacje feministek połączone z happeningami, po to by walczyć o równouprawnienie kobiet.

Nasza uczelnia również przygotowała wiele atrakcji z okazji tego święta. Turniej Piłki Siatkowej i możliwość oddania krwi, dla potrzebujących, to najważniejsze z nich. Organizatorzy tych wydarzeń pamiętają o płci pięknej, jak i o ich zainteresowaniach, pasjach, ale i o tych, którzy wszelkiej pomocy potrzebują.

W tak pięknym dniu pozostaje nam tylko życzyć wszystkim naszym koleżankom wszystkiego dobrego.

 

Życzę Ci abyś odnalazła:

w ciszy swoje myśli i marzenia,

w bliskich Ci osobach siłę i piękno stworzenia,

w otaczającym świecie radość istnienia,

w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,

a w sobie miłość.