26 maja to wyjątkowy dzień w roku. Tego dnia obchodzimy święto wszystkich mam. To dobry czas abyśmy przypomnieli sobie o naszych mamach oraz abyśmy będąc nawet daleko od domu wykonali telefon, zadzwonili przez skype lub w inny sposób pokazali mamie, że o niej pamiętamy. Ciekawą formą złożenia życzeń w obecnych czasach wydaje się być odchodząca do lamusa zwykła kartka pocztowa lub list wysłany odpowiednio wcześniej. A teraz trochę historii i ciekawostek na temat dnia matki.

Początków tego święta upatruje się w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie czczono boginie-matki będące symbolem płodności oraz urodzaju. Jednak wraz z przyjęciem chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim zwyczaj ten zanikał razem z wiarą w wielu bogów. Na nowo tradycja ta zaistniała dopiero w XVII wieku w Anglii. Dzień ten nazywano niedzielą u matki. Święto odbywało się w czwartą niedzielę postu i odprawiano wtedy msze w katedrach, a z czasem we wszystkich kościołach. Dzieci obdarowywały swoje matki słodyczami i kwiatami, za co otrzymywały błogosławieństwo a następnie pomagały matkom w codziennych czynnościach. W XIX wieku święto znowu zanikło, aby powrócić po drugiej wojnie światowej. W Stanach Zjednoczonych ustanowiono Dzień Matki świętem narodowym w 1914 roku po próbach A. M. R. Jarvis i jej córki A. M. Jarvis oraz próbach J. W. Howe.

A jak Dzień Matki wygląda na świecie?

Meksykanie rozpoczynają ten dzień od mszy, następnie dzieci szykują znakomite śniadanie z tradycyjnymi potrawami.

Amerykanie w tym dniu podróżują po sklepach i centrach handlowych oraz podobnie jak w Polsce obdarowują swoje mamy prezentami, słodkościami i kwiatami. Wywieszane są również flagi narodowe w domach i budynkach rządowych.

W Kanadzie przypina się do ubrań różnokolorowe goździki, zaprasza mamy do restauracji oraz piecze się przeróżne ciastka.

W krajach bałkańskich, a zwłaszcza w krajach byłej Jugosławii dzieci nie pozwalają mamie wstać z łóżka, chyba że mamie uda się je przekupić słodyczami. W tym dniu dzieci starają się wykonać jak najwięcej obowiązków mamy, aby nie musiała wstawać z łóżka.

Na koniec nie pozostaje nic innego jak podziękować wszystkim mamom za opiekę, cierpliwość i matczyną miłość.

Żyj nam Mamo wiele lat,

bo bez Ciebie smutny świat.

Bądź szczęśliwa i radosna,

niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna.

Uśmiechaj się do świata,

on Ci umili Twego życia lata.

B. C.