O Festiwalu Książki w Opolu pisaliśmy już kilkakrotnie. Jedyne w Polsce wydarzenie promujące czytelnictwo poprzez muzykę należy już do historii. Opole znane głównie jako stolica polskiej piosenki, na dwa dni zamieniło się w prawdziwą skarbnicę książek.

17 i 18 czerwca w Filharmonii Opolskiej odbyły się targi, na których można było kupić książki m.in. Wydawnictwa Agora, Wydawnictwa Charaktery, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Wydawnictwa Świat Książki czy Wydawnictwa Uniwerstetu Opolskiego. Wśród autorów, z którymi zorganizowane były spotkania autorskie, znalazły się takie osoby jak Jakub Ćwiek, Mariusz Szczygieł, Remigiusz Mróz, Michał Olszański. Targi książki to również wiele warsztatów m.in. Nadia Szagdaj poprowadziła warsztat z pisania kryminałów, Małgorzata Gutowska-Adamczyk udzielała wskazówek jak spisywać wspomnienia, a Bartłomiej Basiura opowiadał co zrobić, żeby wydać własną książkę. W sobotę odbyło się Wielkie Opolskie Dyktando, z którego tekstem zmierzył się nasz redakcyjny kolega Marek.

Zwieńczeniem całego festiwalu był koncert, na którym zagrali Julia Marcell oraz Fisz Emade Tworzywo.

Organizatorzy imprezy, czyli Drukarnia Opolgraf i Fabryka Inspiracji bardzo się postarali i mogą uznać Festiwal Książki 2016 za wielki sukces. Oby za rok plan Festiwalu był równie bogaty i urozmaicony jak tegoroczny.

Asia Gerlich

Foto: Asia Gerlich, Marek Wiench