Już w najbliższy poniedziałek (14 listopada) w Miejskiej Bibliotece w Opolu odbędzie się  wyjątkowe spotkanie autorskie z Filipem Springerem wokół książki (i projektu) Miasto Archipelag. Jest to jedno z wielu spotkań literackich zorganizowanych przez MBP w ramach 14. Opolskiej Jesieni Literackiej. 

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, w Miejskiej Bibliotece w Opolu (ul. Minorytów 4) w sali konferencyjnej.

Kilka zdań o “Miasto Archipelag”: Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

13880367_10210284668216813_8065175469017011102_nFilip Springer – Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Ostatnia, “Miasto Archipelag” jest częścią multimedialnego projektu dokumentalnego, którego tematem jest życie w Polsce “mniejszych miast”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Autor m.in.: Miedzianka. Historia znikania, Wanna z Kolumnadą, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, 13 pięter, Księga zachwytów.

Link do wydarzenia: 14. Opolska Jesień Literacka

red. Monika Mitulla