Duńczycy w badaniach statystycznych jawią się jako jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. W czym tkwi ich sekret? Właśnie w hygge, czyli celebracji chwili obecnej. Ta filozofia dotarła również do Polski, gdzie staje się coraz bardziej popularna.

Czym jest hygge?

Według Cambridge English Dictionary jest to „uczucie ciepła, komfortu i bezpieczeństwa wynikającego z robienia rzeczy prostych, takich jak na przykład zapalanie świeczek, pieczenie lub spędzanie czasu w domu z rodziną”. Jest to zatem to wszystko, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi tu i teraz. Każdy z mas ma swoje osobiste hygge, uczucie towarzyszące jego odczuwaniu jest jednak takie samo: odprężenie, brak zmartwień i chęć, aby ta konkretna chwila trwała w nieskończoność.

Wspomnienia, jedzenie i bliskość

Naturalnym wyzwalaczem dobrych chwil są potrawy, które dobrze się nam kojarzą. Pierogi babci, świąteczny barszcz, ale też ulubione ciasta lub pizza jedzona w domu przyjaciół. Są one często podstawą hygge, przywołują wspomnienia lub tworzą chwilę wartą zatrzymania na później. Tak samo ważne są bliskie osoby, większość świetnych wspomnień tworzą ludzie, którzy są ich fragmentem. Bliskość między ludźmi, chęć spędzania wspólnie czasu i otwartość na drugiego człowieka sprawiają, że konkretne momenty w życiu stają się hygge – chwilami, które mamy ochotę ścisnąć, wtłoczyć do słoika i zachować na zawsze.

Jak to jest w Polsce?

Zwykło się uważać, że Polacy to naród malkontentów. Szukamy dziury w całym, odnajdujemy źródło rozrywki w stwarzaniu nowych problemów. Z takim podejściem stara się walczyć filozofia hygge. Fakt, jest to kolejny zagraniczny twór, który może się wydawać odrealnionym, jeśli wziąć pod uwagę stereotypowy obraz Polaka. Nie możemy jednak uznać, że każdy z nas jest taki sam. Co więcej, nawet ci, którzy uważają się za chodzący stereotyp, przeżywają swoje hygge. Może więc w tym szaleństwie jest metoda?

Coś więcej

Do tej pory na polskim rynku wydawniczym ukazały się następujące tytuły na temat duńskiej filozofii życia:

„Hygge. Klucz do szczęścia”, Meik Wiking

„Hygge. Duńska sztuka szczęścia”, Marie Tourell Søderberg

„Hygge. Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania”, Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl

„Hygge. Na szczęście”, Signe Johansen

„Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie”, Louisa Thomsen Brits

Już jutro, nakładem wydawnictwa Insignis, ukaże się książka Izy Wojnowskiej „Hygge po polsku”. Została stworzona w ścisłej współpracy z Marie Tourell Søderberg.

Hygge opanowuje świat. Może już czas, żebyś Ty opanował hygge? 🙂

MRM

Źródła:

http://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/hygge

http://lubimyczytac.pl/szukaj/ksiazki?phrase=hygge&main_search=1

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9524/hygge-po-polsku-o-szczesciu-ktore-jest-na-wyciagniecie-reki

http://radoscodkrywania.tchibo.pl/upload/GRECKA_KAWA_KAWA_PO_WIEDESKU_DO_PRZYGOTOWANIA_W_POLSKIM_DOMU/Kawa_po_wiede%C5%84sku,_czyli_przepis_na_austriacki_napoj.jpg