Pytanie: Jakie są główne problemy rynku pracy? Odpowiedzi: m.in. brak komunikacji między potencjalnymi pracownikami i pracodawcami, brak motywacji, zbyt duże oczekiwania, brak doświadczenia i wiary w swoje możliwości. Właśnie takim ćwiczeniem Michał Kosel, autor książki “Jak znaleźć pracę po studiach” rozpoczął wczoraj (13.10.2016) swój wieczór autorski. W ramach spotkania odbyła się debata, pod takim samym tytułem.

Wśród zaproszonych do dyskusji gości znaleźli się: Agnieszka Zientarska – polonistka, filozofka, członkini m.in. Fundacji Kwitnące Talenty, Marcin Rol – wiceprezydent Opola, Bartosz Baczyński – przedsiębiorca, inwestor, prezes zarządu w Centrum Usług Biznesowych – PromoWay, Sebastian Błaszczyk – przedsiębiorca, dziennikarz, były redaktor naczelny serwisu 24opole.pl i Robert Słowik – Senior Marketing Officer z Weegree.

Prelegenci dzieli się z gośćmi swoimi spostrzeżeniami na temat rynku pracy, a także studiowania. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że na studiach jest za mało praktyk, dlatego absolwenci po pięciu latach studiów są zagubieni na rynku i nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Agnieszka Zientarska powiedziała, że trzeba określić się w tym co chcemy robić, a w trakcie studiów udzielać się jako wolontariusz, poznawać różne przestrzenie społeczne, brać udział w praktykach, stażach, by poznać swoje mocne strony. Marcin Rol zaproponował m.in. zapisanie się do kół naukowych, mediów studenckich już na początku studiów, aby sprawdzić w czym się dobrze czujemy. Zdaniem Bartosza Baczyńskiego, ludziom brakuje chęci do pracy i wiedzy adekwatnej do oczekiwań. Sebastian Błaszczyk stwierdził, że studia są przereklamowane, są ważne, ale nie najważniejsze. Powinniśmy wiedzieć co chcemy robić w swoim życiu już przed zapisaniem się na studia. Robert Słowik przyznał, że w młodych ludziach jest bardzo duży potencjał, który jeśli bedą chcieli to wykorzystają na rynku pracy.

Prelegenci udzielili również swoich złotych rad. Oto i one:

 1. Określ swój cel – zdecyduj co chcesz robić i zacznij to robić.
 2. Dbaj o relacje z innymi ludźmi.
 3. Realizuj marzenia.
 4. Dbaj o swoje zdrowie.
 5. Bądź konsekwentny.
 6. Zdobywaj różne doświadczenia praktyczne.
 7. Ucz się siebie i drugiego człowieka.
 8. Inspiruj się innymi ludźmi.
 9. Wyróżnij się.
 10. Rób to w czym czujesz się dobry.
 11. Nie poddawaj się po porażkach.

Książka “Jak znaleźć pracę po studiach” Michała Kosla nie jest poradnikiem jak zarobić milion w tydzień. Jest opisem doświadczeń i badań Michała, a także obserwacji młodych ludzi, zachowań pracowników i pracodawców. Całkowity zysk ze sprzedaży przeznaczony jest na Fundację Zarabiaj Na Pasji, która wspiera młodych ludzi na rynku pracy.

 

Asia Gerlich

foto. Agata Patoła, Marek Wiench