Skazany opublikowanie nieprawdziwych informacji dziennikarz otrzymuje nietypową propozycję. Wkrótce zmianie ulega całe jego życie. Mężczyzna wpada na trop krwawych morderstw sprzed czterdziestu lat. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larrsona.

Mikael Blomkvist podejmuje się niełatwego zadania: w ciągu roku ma spróbować rozwiązać sprawę zaginionej przed czterdziestoma laty Harriet Vanger. Początkowo dziennikarz nie jest przekonany do tej pracy, jednak przeglądając stare fotografie wpada na pewien ślad, który sprawia, że sprawa rusza do przodu. Wkrótce do Mikaela dołącza Lisbeth Salander – młoda kobieta o dość osobliwym sposobie życia. Blomkvist i Salander stają przed wielkim niebezpieczeństwem i z uporem dążą do wyjaśnienia powodów zniknięcia szesnastolatki. Przy okazji natrafiają na trop seryjnego mordercy…
,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to wciągający kryminał, który trzyma w napięciu. Rozpoczyna się dość niepozornie, trochę trwa, zanim następuje przełom w docieraniu do prawdy Mikaela. Mimo że od początku książki do przełomowego momentu mija trochę kartek, mnie powieść nie nudzi. W tym właśnie czasie czytelnik poznaje klan Vangerów i może wysuwać pierwsze swoje przypuszczenia.
Jedyne, czego żałuję, to tego, że na dość długo przed końcem książki rozwiązana zostaje zagadka zaginięcia Harriet Vanger. Przez resztę lektury autor skupia się na sprawie, która dręczy Mikaela – oszustwa finansisty Hansa-Erika Wennerstroma. Szkoda, bo ta historia jest trochę mniej wciągająca niż tajemnice klanu Vangerów.
Ogólnie: książka bardzo ciekawa, przy jej czytaniu pojawia się adrenalina. Mnie bardzo się podoba i na pewno sięgnę po kontynuację losów Mikaela i Lisbeth.

Milena Janczak