W dniu 11 października 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się konferencja „Młodzi i innowacyjni – inwestycje w Fundusze Europejskie dla przyszłości ”. Wydarzenie było skierowane do osób do trzydziestego roku życia, ludzi młodych chcących korzystać z możliwości jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Organizatorem konferencji była Fundacja Fabryka Inspiracji.

 

Pierwszym prelegentem wydarzenia był Michał Wojczyszyn, pracownik Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Opowiedział on o tym, jakie możliwości daje zwrócenie się do pracowników Parku o wsparcie w realizacji własnych pomysłów. Przybliżył jedną z proponowanych form pomocy, jaką jest preinkubacja, rozwiązanie skierowane do osób mających pomysł na biznes, ale bojących się wkroczyć na rynek. Park Naukowo-Techniczny udziela osobowości prawnej osobie z pomysłem, dzięki czemu może ona przez pół roku bez ryzyka rozwijać własną działalność. Przykładem firmy, która skorzystała z tej oferty jest ant3d, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją… domków dla mrówek. Prelegent opowiadał też o koncepcji MIND (mentoring, innowacyjność, nowoczesność, doskonalenie) i o działalności fundacji Startup Polska.

Kolejnym gościem zaproszonym do wzięcia udziału w wydarzeniu był doktor habilitowany Robert Geisler. Jego wystąpienie nosiło tytuł „Strategia biznesu w oparciu o fundusze europejskie”. Opowiedział on między innymi o koncepcji VUCA (volatility, uncertainity, complexity, ambiguity – zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) i jej użyciu w konstruowaniu strategii biznesowej. Wystąpienie doktora Geislera skupiało się również na etapach konstruowania strategii w biznesie.

Trzecim prelegentem wydarzenia był doktor Michał Wanke. Opowiadał on o możliwościach jakie daje studentom udział w praktykach oraz studiach za granicą w ramach programu Erasmus+. Jako koordynator programu na Uniwersytecie Opolskim miał styczność z wieloma studentami wyrażającymi chęć udziału w praktykach zagranicznych. Każdy student ma możliwość wykorzystania 12 miesięcy kapitału mobilności, a praktyki zagraniczne można odbyć do roku po obronie pracy dyplomowej. Obowiązkiem studenta zainteresowanego praktykami jest znalezienie instytucji mogącej być miejscem ich odbywania. Najkrótsza praktyka może trwać dwa miesiące. Rekrutacja na praktyki jest ciągła, jednak najlepszym – zdaniem doktora Wanke – okresem na wyjazd jest czas wakacji.

Przedostatnimi gośćmi na konferencji były przedstawicielki Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Tematem ich wykładu było podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Opowiedziały o projektach, w których wzięła udział młodzież. Dzięki wsparciu organizacji  i wykorzystaniu funduszy europejskich uczniowie mogli brać udział w praktykach zagranicznych w Niemczech (program „Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”), poznać i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z Litwy (programy „Jedność w różnorodności – medialnie, kulinarnie, europejsko!” i „Polsko-litewski album rodzinny”), z Ukrainy (program „Kuj żelazo póki gorące – polsko-ukraińska wymiana doświadczeń”), czy z Niemiec („Międzykulturowa ławka: polsko-niemiecko-ukraińska wymiana doświadczeń”). Projekty dają szansę na rozwój zawodowy, praktyczne użycie języka obcego i rozwój kompetencji miękkich u młodzieży.

 

Ostatnim gościem był Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który przybliżył temat dotacji, zaskakując informacją, że osoby po 30 roku życia także mogą się o nie ubiegać. Na stronie parp.gov.pl możemy znaleźć wiele informacji dotyczących założenia własnej innowacyjnej działalności, możemy też dostać wsparcie finansowe na start. Przybliżona została tematyka crowdfundingu. Polega on na tym, że ludzie, zaciekawieni produktem kupują go, zanim jeszcze powstanie. W ten sposób pomysłodawca ma środki na zrealizowanie swojego planu. Kiedy zostanie zebrana odpowiednia kwota – produkcja rusza i klienci dostają to, za co zapłacili. Jeśli nie uzbiera się odpowiednia ilość środków – pieniądze zostają zwrócone.

To tylko wierzchołek wiedzowej góry lodowej, która odsłoniła się przed nami podczas konferencji. Mamy nadzieję, że Ci z was, którzy w niej uczestniczyli, otrzymali odpowiedzi na nurtujące pytania, a nabyta wiedza pomoże wam w budowaniu swojego własnego biznesu. Trzymamy kciuki!

 

 

Fot.: QR Solutions Spółka z o.o
Materiał sponsorowany.
Materiał współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.