W tym artykule chciałabym Wam polecić lekturę kilku książek – według mnie – wartych Waszej uwagi. Będzie to krótka lista, ze względu na to, że jestem dosyć wybredna co do wyborów literackich. Dlatego, w zaledwie kilku punktach, opiszę prawdziwą „śmietankę” wśród literatury.

1. Beata Pawlikowska „Planeta dobrych myśli”
Na pierwszym miejscu musiała znaleźć się książka, do której wracam systematycznie – szczególnie w trudnych chwilach. Jest to „nietypowa” książka, jeśli chodzi o treść – nie jest ona fabularyzowana. Jest to raczej zbiór „złotych myśli” autorki. Na pierwszy rzut oka można by wysnuć wniosek, że są to wręcz banalne frazesy. Jednak, gdy pomyśli się o nich głębiej i odniesie je do samego siebie – można wiele zrozumieć, przemyśleć, a w konsekwencji – zmienić.

2. Heather Moris „Tatuażysta z Auschwitz”
Nie ukrywam, że jest to pozycja o trudnej i tragicznej treści – dlatego, jeśli przeraża Was taka tematyka, to uważajcie, bo momentami aż mrozi krew w żyłach. Przyznam, że lubię literaturę opartą na prawdziwych historiach – a ta właśnie taką jest. Historia prawdziwej miłości w okrutnych czasach wojny, nie raz potrafi doprowadzić czytelnika do łez i dreszczy. Dlatego, jeśli lubicie tematykę historyczną z dodatkiem romansu – serdecznie polecam.

3. Łukasz Grass „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”
Kolejna książka z gatunku „trudnych” i opartych na prawdziwych wydarzeniach. Jest to historia Jerzego Górskiego – polskiego triatlonisty. Historia o niezwykłej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Historia, która pokazuje, że jak się chce – to można. Równocześnie z książką powstał też film, który również polecam Wam obejrzeć. Powiem tylko (dla większej zachęty), że zgodnie z zamysłem twórców, informacje zawarte zarówno w filmie, jak i książce doskonale wzajemnie się uzupełniają.

4. Barbara Rosiek „Pamiętnik narkomanki”
Pozycja ta, można powiedzieć, jest autobiografią samej autorki. A przynajmniej jej częścią. Jak sam tytuł wskazuje – jest to pamiętnik. Pamiętnik z czasów, gdy Barbara Rosiek była uzależniona od narkotyków. Książka zawiera pełen przekrój tego zastraszającego nałogu. Od pierwszego dnia, aż po sam koniec „przygody”. Nie ukrywam – nie jest to książka, którą się czyta jednym tchem. Ale z pewnością jest warta przeczytania. Stanowi niemałą przestrogę przed wstąpieniem w nałóg, ale też uczy i pokazuje, jak wygląda narkomania.

Mam nadzieję, że powyższa lista umili Wam wolne popołudnia i wieczory, a zarazem zachęci do rozważań na ważne tematy.

Autorka: Ala Majchrzak


Źródło grafiki: https://pixabay.com/pl/photos/książki-otwarte-stron-książki-3998252/