Często stwierdzamy, że ponieśliśmy porażkę ze względu na brak woli lub umiejętności, a sukces przypisujemy ciężkiej pracy. Oczywiście ciężka praca, motywacja, talent ma znaczenie, aczkolwiek mamy tendencje do przeceniania roli, którą odgrywają. W wielu przypadkach otoczenie, w ramach którego funkcjonujemy, ma znacznie większy wpływ na rezultat naszych działań.

Dla przykładu niezależnie od determinacji najlepszy ogrodnik nie będzie w stanie uprawiać warzyw zimą, jako że po prostu pogoda, a więc środowisko nie sprzyja temu działaniu. Jednakże, kiedy zmieni on otoczenie, np. przenosząc je do szklarni, jego szanse na odniesienie sukcesu wzrosną.

Jak widać, otoczenie ma znaczący wpływ na nasz sukces czy też porażkę, a zatem powinniśmy zadbać, aby środowisko, w ramach którego funkcjonujemy, promowało sukces. Jeżeli chcesz np. regularnie ćwiczyć na instrumencie umieść go w pokoju, w którym spędzasz najwięcej czasu, jeśli chcesz jeść mniejsze porcje kup mniejsze talerze.

Należy pamiętać, że otoczenie kieruje zarówno naszymi dobrymi zachowaniami, jak i złymi. Ludzie, którzy trzymają się dobrych nawyków, często funkcjonują w środowisku, które je promuje. Natomiast złe nawyki niektórych osób także wynikają ze środowiska, w którym funkcjonują.

MM