Już czwarty raz w Opolu odbywał się konwent fantastyki Opolcon. Przez trzy dni miłośnicy science-fiction czy anime mogli wziąć udział w prelekcjach czy konkursie Cosplay.

W Zespole Szkół Elektrycznych przygotowano ponad 5 różnorodnych bloków tematycznych z zakresu nauki, fantastyki czy gier. Można było wziąć udział również w wielu konkursach, w których to nagrodami były tzw. Opolcoiny czyli waluta konwentowa wydrukowana techniką 3D. Gracze mogli wymieniać je na wszelkiego rodzaju gadżety.

Konwent organizowany przez Opolski Klub Fantastyki „Fenix” jest jednym z niewielu w Polsce darmowych konwentów.

– Kiedy zaczynaliśmy z pierwszą edycją byliśmy jedynym darmowym konwentem w kraju. Wyróżnia to nas na tle innych tego typu wydarzeń.  Opolcon jest to konwent fantasy, z zakresu science-fiction i fantastyki. Troszeczkę zahaczamy też o tą kulturę mangową, ponieważ zawsze ona gdzieś koegzystuje z nami. – mówi Estera Sudoł, organizatorka – Generalnie zapraszamy wszystkich. Wiadomo, że większość osób biorących udział w takich wydarzeniach to osoby młode, uczniowie szkół średnich czy studenci. Ale w „fandomie” czyli grupie fanów fantastyki jest też sporo starszych ludzi, którzy od wielu lat się tym interesują.

Jedną z części programu konwentowego były gry planszowe, gdzie można było spotkać wielu pasjonatów tworzących własne makiety.

– Od 13 lat zajmuję się grami bitewnymi. Polegają one na tym, że każdy gracz kompletuje armię, którą może dowolnie modelować i malować. Robi się to wszystko samemu. – wyjaśnia Dawid Szczepaniak, organizator i miłośnik gier planszowych.  –  Mamy system zasad, który ujednolica nam rozgrywanie turniejów czy to gier towarzyskich ze znajomymi. Dużo ludzi zaczyna interesować się planszowymi grami tego typu poprzez gry komputerowe o tej samej tematyce.

Każdy z uczestników mógł skorzystać z oferty zaaranżowanego studia fotograficznego i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

– Organizuję takie fotostudio już od jakiegoś czasu na różnego rodzaju konwentach mangowych, fantastycznych. Ludzie mogą sobie zrobić zdjęcia za darmo, nic za to nie płacą. Jest to świetna okazja dla nich, ale również ja mogę zobaczyć osoby, które przychodzą w naprawdę fenomenalnych przebraniach – mówi Mariusz Bieniek ze strony Ijidofoty.

Wiele kolorowych i intrygujących przebrań można było zobaczyć w konkursie Cosplay. Organizatorzy nie chcieli skupiać się na strojach z mangi czy anime, jak na innych konwentach, ale skierowali się przede wszystkim w stronę fantastyki. Dlatego uczestnicy musieli zaprezentować jury scenki rodzajowe i przebrania z dzieł fantastycznych.

– Byłem zaskoczony dużą liczbą dobrych występów. Braliśmy wśród jury pod uwagę przy ocenie danego Cosplayera 16 różnych kategorii. Począwszy od technicznego wykonania stroju, ilości czasu i pracy poświęconego na stworzenie całego przebrania, mobilności, zastosowań różnych elementów i także występu na scenie – wyjaśnia Opiekun Workshop, członek jury w stroju Wiedźmina.

Opolcon to również element promocji miasta. Z tego też względu w tym roku konwent został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Opola, ale także chociażby Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

– Dużo osób przyjeżdża na konwent z całego kraju. Nasza szkoła noclegowa czyli Zespół Szkół Ekonomicznych jest wypełniona w 100% i każde miejsce dla przyjezdnych jest zajęte. Około 500 osób spoza miasta przyjeżdża i nocuje u nas, także są oni jednocześnie turystami zwiedzającymi Opole. Z tej przyczyny współpracujemy z Muzeum Polskiej Piosenki, które specjalnie na czas trwania konwentu oferuje zniżki dla każdego uczestnika Opolconu- wymienia Estera Sudoł.

W programie znalazły się również koncerty takich zespołów jak Odmęt, Nazwa Robocza czy Bluźnierca. Wystąpiła także Grupa Improwizacyjna “Pod Wpływem”.

Była to już czwarta edycja Opolconu organizowana wspólnie przez Opolski Klub Fantastyki „Fenix” oraz Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych.

 

 

fot. Marek Wiench