Czas studiów to nie tylko nauka, ale także czas zabawy i zawierania nowych znajomości. Było to szczególnie widoczne pomiędzy 16 a 18 maja, kiedy opolskie ulice zapełnili bawiący się studenci.

Piastonalia już za nami. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturowch w Opolu. Podczas jego trwania władzę nad miastem symbolicznie przejmują studenci. To niezwykłe akademickie święto wróciło na opolskie ulice po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wzorem lat ubiegłych, impreza rozpoczęła się na kampusie Uniwersytetu Opolskiego, gdzie mogliśmy usłyszeć takie gwiazdy jak: Jarecki, Baranowski, Vito Bambino, ZBUKU, donGURALesko czy GUZIOR. Jednak czas Piastonaliów to nie tylko koncerty, ale także szeroki wachlarz innych wydarzeń. Wśród nich prym wiedzie kultowa Żakinada, podczas której przez ulice miasta w rytm tanecznej muzyki maszerują studenci w przebraniach. Idą aż do miejsca, w którym następuje symboliczne przekazanie im kluczy do miasta. W tym roku wręczał je Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Autor: Adrian Ciężki
Grafika: https://uni.opole.pl