Czepkowanie to przepiękna uroczystość, która jest pierwszym wtajemniczeniem do zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. Zobacz, jak w tym roku celebrowano ją na Uniwersytecie Opolskim.

12 maja 2022 r., w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, w Auli im. prof. Andrzeja Steciwko przy ul. Katowickiej 68A odbyła się uroczystość czepkowania studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Uniwersytecie Opolskim. 49 osób, oprócz przyjęcia na głowy białych czepków, złożyło przysięgę, że uczynią wszystko, aby zawód, który wybrali, był dla nich symbolem szlachetności i heroizmu. Studenci ślubowali również, że będą przestrzegać kodeksu etyki zawodowej i, przede wszystkim, nieść pomoc chorym i potrzebującym. Ślubowanie zostało zwieńczone uroczystym odśpiewaniem Hymnu pielęgniarskiego.

Po głównej uroczystości nastąpił czas na przemowy. Jako pierwsza głos zabrała pani prorektor ds. Collegium Medicum – dr hab. Renata Szyguła. W trakcie swojego wystąpienia dziękowała ona wszystkim studentom, którzy wybrali ten kierunek, skierowała też do zgromadzonych piękne zdanie: „Zawód ten, mimo iż jest bardzo trudny, obarczony wieloma poświęceniami, jest zawodem pięknym i humanitarnym.” Głos zabrała również przewodnicząca Rady Studenckiej Wydziału Nauk o Zdrowiu – pani Anna Grobelka. W swoim apelu radziła studentom, aby w pracy ufali nauce i szli z nią ramię w ramię, bo to właśnie dzięki niej staną się przodownikami w swojej dziedzinie i w takim duchu będą mogli wychowywać następne pokolenia pielęgniarzy i pielęgniarek. Część z podziękowaniami i gratulacjami zamknęła pani dr n. med. Lucyna Sochocka. W swoim wykładzie przybliżyła ona specyfikę bycia pielęgniarką/pielęgniarzem, ukazała blaski i cienie tego zawodu i przedstawiła wizerunek współczesnej pielęgniarki i pielęgniarza, kładąc szczególny nacisk na ich kompetencje, a także cechy charakteru. Na samym końcu przybliżyła sylwetkę Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Była to kobieta wykształcona, twardo stąpająca po ziemi, wrażliwa, ale zarazem silna. Służyła, ale też wzbudzała respekt i poszanowanie. Została ona ukazana studentom jako uosobienie idealnej pielęgniarki. Pani doktor na samym końcu swojego wykładu skierowała do swoich słuchaczy bardzo ważne słowa: „Pielęgniarstwo będzie istnieć zawsze, dokąd będą istnieć ludzie.”

Ostatnim elementem uroczystości był filmik ze zdjęciami studentów oraz wspomnieniami tego, co przeżyli od początku roku akademickiego aż do dnia potwierdzającego ich pierwsze kwalifikacje zawodowe.

Uroczystość czepkowania była piękna, jej przebieg miał charakter bardzo podniosły, co podkreśliły słowa pani Emilii Handrych – studentki pierwszego roku pielęgniarstwa: „Od kiedy dowiedziałam się, że jest taka uroczystość jak czepkowanie, zastanawiałam się, jak to będzie wyglądać. Nie spodziewałam się, że to będzie taka gala! Był to bardzo uroczysty dzień, w którym każdy z nas był dumny i równy sobie. Bardzo mile będę go wspominać”. W imieniu całego zespołu „Gazety Studenckiej” życzymy tegorocznym studentom zdania wszystkich egzaminów i poziomego czarnego paska na czepkach.

Autor: Dawid Kotyś
Fot.: Melania Radczak