Nowy sezon w Kochanowskim to kontynuacja zmian, które rozpoczął w zeszłym roku nowy dyrektor – Norbert Rakowski. W zeszłym roku mieliśmy okazję zapoznać się już z odświeżonym wnętrzem i koncertami w Foyer, teraz czas na kolejne zmiany. Przed nami dużo premier, nowa scena i wspaniałe inicjatywy.

“Ślub” będzie pierwszą premierą w nowym sezonie i jednocześnie otwaciem nowej sceny. Jak mówi dyrektor Norbert Rakowski, takie wydarzenie zdarza się raz na 40 lat.  Nowa scena – Modelatornia – to dawna malarnia, jest ona czwartą sceną teatru, stworzoną jako miejsce teatralnych eksperymentów inspirowanych myślą Jerzego Grotowskiego (wszystkich, którym nieznane jest to nazwisko odsyłamy do pomnika stojącego na Wzgórzu Akademickim).  W Teatrze odbywają już Warsztaty Grupy G, inspirowane metodami pracy Grotowskiego.

Dyrektor zapowiada, że nowy sezon, będzie nowym wizerunkiem teatru, pokaże go jako miejsce dynamiczne. A nowe oblicze nie będzie tylko odsłonięciem kolejnych części budynku, ale też językiem porozumienia i budowaniem wspólnoty kulturalnej w województwie opolskim. W nowym sezonie czeka nas 9 premier: wspomniany już “Ślub”, 24 września “Uroczystość” Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova (gratka dla fanów kina), autorski spektkal Agaty Dudy-Gracz “Śmierć przyjeżdża w środę” (koprodukcja z drugim opolskim teatrem Lalki i Aktora),”Coś pomiędzy” Martina Heckmana i inspirowane filmem Wajdy “Bez znieczulenia”, to zapowiedzi na ten rok.

Istniejąca już scena – BUNKIER – przeoistoczy się w scenę inicjatyw, na której będą wystawiać się młodzi lub słaboznani reżyserzy w niskobudżetowych produkcjach. Na deskach tej sceny jako pierwsze zostanie zagrane “Coś pomiędzy”.

W zespole teatru pojawiły się także nowe nazwiska, Katarzyna Osipuk, którą mogliście już widzieć w Srebrny Tsunami oraz aktor, którego pewnie kojarzycie z serial Na Wspólnej – Łukasz Konopka. Gościnnie także pojawi się Joanna Osyda.

W nowym sezonie będą też kontynuowane koncerty w Foyer, będą odbywać się co dwa tygodnie i w założeniu mają promować młodych ludzi. Nie można więc odmówić sobie poczucia tego, jak bardzo teatr otwiera się na młodych ludzi i nowe inicjatywy. Poprzednio kojarzył się głównie z elegancją i zamknięciem, teraz wychodzi nam na przeciw.

“Ślub”

Pierwsza premiera w tym sezonie to “Ślub” Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz, jest to koprodukacja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. “Spektakl będzie próbą rozmowy z widzami o rzeczach, które są dziś ważne, choć powstały dużo wcześniej…”, tak o swojej produkcji mówi Anna Augustynowicz. Między ubraną na czarno panną młodą i konduktem weselników w żałobnych strojach reżyserka precyzyjnie rozgrywa ludzko-ludzką mszę w oparciu o mięsisty, wieloznaczny język Gombrowicza, z którym mierzy się po raz pierwszy w swojej karierze.  O tym, jak będzie wyglądał ten spektakl będziemy mieli okazję się przekonać już 10 września – w dniu premiery, oraz 11 i 14 września. Pamiętajcie! Bilet studencki to od tego sezonu tylko 19 zł 🙂