Płci męskiej od zarania dziejów przypisuje się superlatywy rzędu: silny, dominujący, twardy. Pytanie tylko, czy to nie jest mimo wszystko krzywdzące, ponieważ faceci też mają emocje. Jakie są największe stereotypy o mężczyznach?

Mężczyzna to główny żywiciel rodziny

Nie ulega wątpliwości, że w tradycyjnym modelu rodziny to mężczyzna jest jej głową. On wstaje skoro świt i pracuje do późnych godzin nocnych. Dba o bezpieczeństwo swojej żony i dzieci i to on musi utrzymać wielki ciężar odpowiedzialności. Przy okazji na nic nie ma siły i najpiękniejszym dla niego scenariuszem byłby on w fotelu z browarkiem w ręku, oglądający kolejną kolejkę Ekstraklasy. XXI wiek pokazuje jednak, że młodzi ludzie odchodzą od tego stereotypu. O wiele bardziej męskie jest wychodzenie ze swoim dzieckiem na spacer, gotowanie obiadu lub sprzątanie niż takie „pomiatanie wszystkim”. Mężczyzna stoi na równi z kobietą, więc w rodzinach obecnie dominuje traktowanie drugiej połówki jak partnera. Mąż i żona dzielą się swoimi obowiązkami oraz obydwoje pracują.

Mężczyzna jest „prosty”

Ile razy każdy z nas, facetów, usłyszał, że bardzo łatwo u nas odczytać emocje i pragnienia? Zupełnie jakby kobiety wiedziały o nas wszystko, mimo że to dopiero pierwsza randka. Takie szufladkowanie mężczyzn bywa często krzywdzące. Tak naprawdę każdy człowiek jest inny, a płeć nie warunkuje inteligencji emocjonalnej. Zwykle zdolność odczytywania ludzkich emocji lub ich „kodowania” uczymy się od rodziców i tak przykładowo: córka może odziedziczyć po ojcu nie tylko pasję, ale także sposób okazywania uczuć lub ich skrzętnego ukrywania. Często zdarza się tak, że faceci nie okazują emocji przez inny powszechnie panujący stereotyp – mężczyzna nie powinien okazywać słabości. W ten sposób prostota męska jest utrzymywana. Warto tutaj dodać, że większość mężczyzn cierpi na depresję właśnie z powodu braku zrozumienia problemów ze strony partnerki.

Mężczyzna bez emocji, tylko z siłą

Siłę w tym stereotypie trzeba rozumieć dosłownie – tężyzna fizyczna oraz groźna mina to przecież niezbędne minimum u każdego chłopa. Tym bardziej nie wolno mu płakać, miewać gorszych dni czy też okazywać słabości. W przeciwnym razie nie zaimponuje tym kobiecie lub swoim kolegom. Warto zaznaczyć, że kobieta nie wybiera partnera na podstawie tego, jak wygląda. Najistotniejsza jest właśnie inteligencja emocjonalna. Mężczyzna atrakcyjny dla kobiety to taki, który umie słuchać, chce rozmawiać, jest czuły i nie boi się płakać. Autentyczność jest cechą bardziej przyciągającą niż pokaźny biceps.

Każdy facet to egocentryk

Niewątpliwie kwestia wybujałego ego nie powstała z byle powodu. Każdemu z nas zdarzy się zrobić coś wyłącznie dla siebie. Jednak bardzo często jest to mylone z byciem samolubem. Mężczyzna ma swój mały świat, gdzie ma możliwość się samorealizować. Bardzo często pnie się na szczyt kariery i może się wydawać, że nie obchodzi go los innych. Taki stan rzeczy wykształcił się nie bez powodu. W rodzinach biedniejszych najstarsi synowie, którzy najbardziej odczuwają wady rodziców bądź gorsze sytuacje, mają z reguły większe ambicje. Tłumaczą to tym, że nie chcą popełniać błędów rodziców bądź chcą w ten sposób pomóc. Dla mężczyzny rodzina jest najważniejsza i bardzo często takie „samolubne zachowanie”  oznacza zapewnienie ochrony, a nie połechtanie swojego ego. W takich przypadkach szczerze rozmawiajmy ze swoją partnerką, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

On lubi samochody i futbol

Panowie, ile razy otrzymaliście prezent, który nie trafił w wasze gusta? Idąc za tokiem rozumowania powyższego stereotypu, mężczyzna jest przewidywalny oraz ma bardzo proste zachcianki. Warto tu pamiętać, że nie każdy facet marzy o bilecie na mecz lub o magazynie z furami i pięknymi kobietami. Mężczyzna bardzo lubi dawać innym prezenty, ale sam również chciałby coś praktycznego i równocześnie niespodziewanego. Dziewczyny, o wiele więcej radości sprawicie swojemu facetowi, gdy kupicie mu jakąś ulubioną serię książek, zestaw do pielęgnacji twarzy czy nawet… klocki Lego! Możecie śmiało spodziewać się dziecięcej radości. Inne prezenty, typu kosmetyki czy ubrania, on załatwi sobie sam, gdyż doskonale wie, czego potrzebuje.

Mężczyzna o siebie nie dba

Skoro już został poruszony temat kosmetyków – kolejny stereotyp dotyczy męskiej pielęgnacji. Mężczyzna podobno myje się wyłącznie mydłem i stosuje je wszędzie. W dodatku nie zmienia codziennie bielizny i nie jest przykładem typu schludnego. Nic bardziej mylnego. Jeżeli zamieszkamy z nim w jednym mieszkaniu, możemy się mocno zdziwić, jak bardzo mężczyzna nie ustępuje kobiecie w dbaniu o siebie. Co zabawne, niektórzy faceci znają się lepiej na wizażu niż niejedna dziewczyna. Dbanie o swój wizerunek to podstawa dobrego PR-u oraz dowód na szacunek do osoby, do której się udajemy. Nie ważne, czy jest to rozmowa o pracę, bankiet VIP-ów czy randka. Mężczyzna zwykle ma osobną szafę na garnitury oraz kamizelki. Nie wspomnę tutaj o krawatach, których ma bardzo dużo, ale ma swój ulubiony i tylko ten nosi. Dziewczyny, czy to nie brzmi znajomo? Dbanie o siebie (podobnie jak inne cechy) bierzemy z domu, także równie dobrze może to działać w obydwie strony.

Autor: Jakub Koziarz

Grafika: pixabay.com