Stres towarzyszy nam od najmłodszych lat. Chyba każdy pamięta, jak w dzieciństwie pojawiał się strach i pociechy szukał w ramionach mamy czy taty. Wtedy nieprzyjemne uczucie szybko znikało. Teraz wygląda to nieco inaczej – lęk, niepewność i obawy pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy musimy zrobić coś po raz pierwszy lub wykonać jakieś trudne zadanie.

Czym właściwie jest stres?

Najprościej można go zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają nas lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie z nimi. Przyczyn stresu może być mnóstwo. Do najczęstszych wydarzeń życiowych, które mogą go powodować, należą: żałoba, problemy z pracą, zbyt duża ilość materiału do nauki, choroba, związki. Jednak nieustanne życie pod presją szybko może doprowadzić do przeciążenia organizmu. Istnieje prawdopodobieństwo, że poskutkuje to m.in.: bólami głowy, zmianami nastroju, osłabioną odpornością, otyłością lub niedożywieniem, szybszym starzeniem się skóry, a także coraz częściej spotykaną wśród młodych osób depresją.

Jak sobie z nim radzić?

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Prawdę mówiąc, każdy z nas powinien znaleźć jakieś rozwiązanie dla siebie, ponieważ nie na każdego działa to samo. Ciekawą opcją może okazać się sport. Mnogość dyscyplin daje nam naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Coraz popularniejsza staje się joga, która jest sprawdzoną i znaną od wieków metodą pozwalającą na uwolnienie ciała i umysłu od negatywnych skutków napięcia psychicznego. Może nam ona pomóc nie dopuścić do nawarstwienia się psychicznych obciążeń.
Inną formą rozluźnienia jest medytacja – jedna z technik relaksacyjnych, która pozwala na oczyszczenie umysłu, wyzbycie się codziennego napięcia i wejście w stan całkowitego wyciszenia oraz rozluźnienia. Dodatkowo, medytacja poprawia naszą pamięć, dodaje energii, a także uodparnia na stres.
Formą odprężenia jest również oddanie się swojej pasji. W chwilach kryzysu, kiedy czujemy, że stres bierze górę, koniecznie powinniśmy się czymś zająć. Najlepiej tym, co sprawia nam wiele radości. Poświęcenie czasu temu, co lubimy robić, skutecznie poprawi nasz nastrój, pomoże odsapnąć i nabrać dystansu do problemu. Chroniczny stres niekiedy prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji, zarówno w obszarze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Więc jeśli, pomimo samodzielnej pracy nad stresem, nie jesteśmy w stanie się go pozbyć, warto zgłosić się po pomoc do specjalistów – psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry.

Dobre oblicze stresu

Pamiętajmy również, że oprócz stresu negatywnego, który momentami całkowicie nas paraliżuje, wyróżniamy również stres pozytywny; ten dodaje nam motywacji i energii do działania. Ujawnia się on np. podczas rywalizacji sportowej, ślubu albo wyjazdu na wakacje do egzotycznego kraju. Dzięki niemu doświadczamy pozytywnych emocji, m.in.: podniecenia, zapału, zainteresowania, nadziei na zwycięstwo, radości – właśnie one są źródłem pojawiającej się w nas aktywności, niezbędnej do szybkiego reagowania i najefektywniejszego działania.

Rada na koniec

Stres był, jest i będzie obecny w naszym życiu, zarówno ten pozytywny, jak i częściej występujący negatywny. Nie możemy pozwolić na to, aby nami zawładnął. Starajmy się złapać równowagę życiową, żeby w wolnym czasie nie myśleć o sytuacjach stresowych, ale czerpać radość z chwili.

Autorka: Wiktoria Przeliorz
Grafika: pixabay.com