Zgodnie ze świątecznym zwyczajem wielu z nas wypatruje pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie, sygnalizującej początek wigilijnej kolacji. Obserwując horyzont z niecierpliwością, można pomylić widok gwiazdy na niebie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Mając na uwadze, iż na jej pokładzie znajdują się przedstawiciele różnych krajów, kultur, pojawia się pytanie: Czy świętujemy Boże Narodzenie w kosmosie?

Na początek trochę historii, święta wśród gwiazd obchodzone były już w 1968 roku. Miała wtedy miejsce pierwsza załogowa misja na Księżyc, Apollo 8. Załoga spędziła Wigilię, okrążając księżyc, wówczas nadała ona komunikat, w ramach którego przeczytano pierwsze 10 wersów Księgi Rodzaju. Nie było to przypadkowe otóż: „Pierwsze 10 wersów z Księgi Rodzaju jest fundamentem wielu religii świata, nie tylko religii chrześcijańskiej”, a „Jest więcej ludzi wyznających inne religie niż religię chrześcijańską na całym świecie, więc byłoby to właściwe i dlatego tak się stało”. Członkowie załogi zakończyli wiadomość, życząc wszystkim „na dobrej ziemi” Wesołych Świąt. Po misji Apollo 8 astronauci świętowali jeszcze Boże Narodzenie w kosmosie na pokładzie Skylab, pierwszej amerykańskiej stacji kosmicznej, która gościła astronautów w trzech misjach od 1973 do 1974 roku. Teraz święta w kosmosie obchodzi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A więc odpowiedzią na to pytanie, jest zdecydowane tak, jednakże nasuwa się tutaj także pytanie, jak wyglądają święta w tak odmiennym środowisku? Podobnie jak na Ziemi, załoga stacji kosmicznej ma możliwość, codziennego rozmawiania z bliskimi, korzystania z mediów społecznościowych na orbicie. Być może jej członkowie nie są spokrewnieni, nie dzielą kraju urodzenia, ale dzielą przestrzeń życiową, posiłki i czas razem tak jak rodzina na Ziemi. Mikołaj także odwiedza astronautów, otwierając drzwi do swojego przedziału sypialnego, mogą odkryć skarpetkę przyczepioną do uchwytu, wypełnioną prezentami, „Mamy na pokładzie paczki i prezenty od naszych rodzin i przyjaciół, oznaczone jako do otwarcia 25 grudnia dla amerykańskich członków załogi i 31 grudnia dla nas z Rosji”.

Christmas in Space 2012: Zero-G Stockings

Pomimo różnorodności kultur reprezentowanych na pokładzie, 25 grudnia stało się tradycyjnym świętem w kosmosie. Poza zasadniczą konserwacją, członkowie załogi mają większość dnia wolną i zbierają się na świąteczny posiłek w centrum społecznym stacji. Niektóre załogi wybierają kosmiczny ekwiwalent świątecznego posiłku na Ziemi i jadają plastry indyka, odtworzone ziemniaki i przetworzone warzywa.

Może to jednak być mdłe, zamiast tego można wybrać także tortellini, steki z grilla i warzywa. Są również dozwolone dodatkowe smakołyki z domu, takie jak czekolada, ciasteczka lub orzechy. Chociaż wszystko kruche ma tendencję do zatykania przewodów klimatyzacji. Następnie załoga może odtwarzać muzykę, oglądać filmy lub dzwonić do znajomych i rodziny na ziemi. Stacja wyposażona jest nawet w ozdoby świąteczne i wysokie na półtora metra ognioodporne sztuczne drzewo, ale ponieważ nie ma grawitacji, prezenty nie będą dokładnie czekać pod drzewem.

MM