Kolejna debata z cyklu Młodzi kontra za nami. Tym razem poruszono temat biznesu. Fundacja Zarabiaj na Pasji i Instytut Biznesu Collegium Nobilium Opoliense zaprosiły tym razem trzech przedsiębiorców, którzy na co dzień zatrudniają i zarządzają ludźmi, a przez to zmierzają się z wieloma problemami.

Mikołaj Antkowiak to najmłodszy prelegent debaty. Jest on m.in właścicielem i dyrektorem zarządzającym w firmie 12 stopni, która zajmuje się wynajmem mebli eventowych, właścicielem klubu KPR Gwardia Opole S.A, a także właścicielem i prezesem Fundacji Projekt 1918. Drugim gościem był dr inż. Paweł Kurtasz, prezes Zarządu BlueSoft STC Sp. z o.o. Elektrotechnik, która zajmuje się rozwojem i wdrażaniem inteligentnych technologii, z wykorzystaniem narzędzi z obszaru IT i automatyki. Ostatni prelegent to Dariusz Urbaś, który obecnie prowadzi spółkę rodzinną KONTRAKTORS Sp. z o.o., a w przeszłości przeszedł bankructwo.

Na początek prelegenci udzielili kilku rad na kluczowe pytanie, czyli jak znaleźć pracę po studiach.

Dariusz UrbaśNie czekajcie na ostatni dzień studiów, tylko róbcie już coś wcześniej. Zastanówcie się kim jesteście, jakie macie predyspozycje, o czym marzycie, co chcecie robić i czy to lubicie. Rozejrzycie się dookoła, kim są Wasi rodzice, kim są znajomi, przyjaciele. Bierzcie udział w tego typu wydarzeniach, wyłączcie czasem facebooka i wyjdźcie do żywych ludzi. Po prostu się poznawajcie. W taki sposób zdobywa się przyjaciół, ale także przyszłych partnerów biznesowych. Nie zamykajcie się w czterech ścianach z laptopem.

Paweł Kurtasz Pracy nie należy szukać po studiach, bo wtedy już jest za późno. U nas jest taka moda, żeby iść na studia od razu po ukończeniu szkoły średniej, a to nie jest najlepszy pomysł. Czasem lepiej iść najpierw do pracy i zweryfikować swój pogląd, który wynieśliśmy z systemu edukacji z rzeczywistością. Sprawdzić czy to co wydaje mi się, że chcę robić, jest tym co rzeczywiście chcę robić w życiu.

Mikołaj AntkowiakZgadzam się z tym, że Opole jest równie dobrym miejscem do życia jak każde inne miasto, pod warunkiem, że ma się na siebie pomysł. Z mojej perspektywy jako przedsiębiorcy, żyjemy na takiej górce, mamy hossę gospodarczą, także sytuacja na rynku pracy jest dla Was bardzo łaskawa. Wystarczy podstawowe zaangażowanie, znajomość zegarka, kalendarza, czyli się nie spóźniamy, mniej więcej wiemy jaki jest dzień tygodnia, potrafimy znaleźć się w określonym czasie u pracodawcy i ta praca jest. Ten regres będzie trwał jeszcze przez kilka lat i oby trwał jak najdłużej. Doświadczenie pokazuje, że prędzej czy później on się skończy. Co należy robić. Przede wszystkim pracować już na studiach. Na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników, szczególnie pracowników fizycznych.

Gościom debaty przyszło zmierzyć się z pytaniami zebranych w Studenckim Centrum Kultury, a także zadanych przez internautów przed debatą oraz oglądających transmisję na żywo na facebooku. Pytano m.in. o to czym jest sukces, o to co zrobić, żeby młodzi ludzie nie czuli się gorsi i potrafili się odnaleźć na rynku pracy, a także jakie są możliwości usprawnienia procesu kształcenia.

Jeśli nie mogliście być na debacie w wydarzeniu na FB znajdziecie całą relację –> https://www.facebook.com/events/118128998864153/?active_tab=discussion 

Debatę poprowadził Michał Kosel z Fundacji Zarabiaj na Pasji.

JG

fot. mad