Stworzone jako niezależna przestrzeń kulturalna do działań artystyczno-społecznych. To w nim można realizować swoje pomysły, a także brać udział w różnego rodzaju warsztatach i dyskusjach. Poznajcie bliżej Miejsce X. Klimatyczne, tajemnicze, dla każdego.

– Pomysł na takie miejsce, zrodził się w naszych głowach wiele lat temu. W budynku, w którym mieści się Miejsce X, nasze stowarzyszenie OPAK posiada od dawna biuro i właśnie w ten sposób dowiedzieliśmy się o istnieniu tego strychu. Zależało nam na stworzeniu niezależnej przestrzeni kulturalnej do działań artystyczno-społecznych, w której mieszkańcy będą mogli realizować swoje wyjątkowe pomysły – mówi Seweryn Ptak ze Stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych (OPAK).

Poddasze zaadaptowane na Miejsce X ma powierzchnię ponad 130 m2 i mieści się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 20 of. Miejsce zostało oddane do użytku wraz z początkiem września. Na budynku, w którym mieści się Miejsce X pod koniec września 2015 roku, powstał mural autorstwa Gregora Gonsiora.   

Miejsce X – nazwa tajemnicza, niemówiąca niczego wprost. Jednak wyjaśnienie jest proste – Nazwa wzięła się stąd, że w latach 2011-2012 organizowaliśmy tam wydarzenie w ramach naszego festiwalu Ulica Kultury. Potrzebowaliśmy klimatycznego miejsca na pewne awangardowe performansy i koncerty jak SUKA OFF czy Xelux9 i zdecydowaliśmy się zorganizować je właśnie tam. W programie festiwalu na mapie zaznaczyliśmy to miejsce jako X, a osoby które chciały wybrać się na dane wydarzenie kulturalne musiały wysłać maila i w odpowiedzi otrzymały informację z adresem właśnie Miejsca X i tak już z nami została ta nazwa – tłumaczy Ptak.

Miejsce X pełni kilka funkcji. Wśród nich znajdują się:

  •        Funkcja kulturalna – organizowanie spektakli i koncertów
  •        Funkcja społeczna – organizowanie spotkań i dyskusji
  •        Funkcja edukacyjna – organizowanie warsztatów np. fotograficznych
  •   Funkcja artystyczna – stworzenie miejsca na pracownie artystyczne, organizowanie wystaw młodych artystów

Jednym z założeń miejsca jest to, aby mieszkańcy sami mogli zorganizować warsztaty, projekty bądź spotkania. Mówiąc „mieszkańcy” mam również na myśli opolskich studentów – Planów mamy naprawdę dużo i pomysły pojawiają się na bieżąco, jednak ideą Miejsca X jest otwartość na pomysły, które są zgłaszane przez mieszkańców i inne organizacje. Na naszej stronie internetowej jest dostępny formularz, który wypełniony można do nas wysłać w każdym momencie. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z kilkoma studentami nad różnymi wydarzeniami, które odbędą się w Miejscu X w nowym roku – mówi Seweryn Ptak. Wstęp na wszystkie koncerty jest płatny, ale czasami zdarza się, że warsztaty i wystawy są darmowe. – Jest to miejsce z artystycznym klimatem i ludźmi z dobrą energią. Jeżeli ktoś interesuje się kulturą i poszukuje nowych doznań to w Miejscu X na pewno będzie się czuć wspaniale – dodaje.

Stowarzyszenie OPAK, bez którego nie byłoby dzisiaj mowy o Miejscu X, działa w Opolu od 2009 roku – Od początku skupiliśmy się na działalności na różnych płaszczyznach, takich jak street art, performance, sztuka czy muzyka. Nasze pierwsze projekty wpisywały się mocno w przestrzeń publiczną, zależało nam na konfrontacji i animacji przypadkowego przechodnia i działo się to m.in. za sprawą festiwalu Ulica Kultury – mówi Ptak.

Poza działalnością w Miejscu X, OPAK realizuje różne projekty wydawnicze. Wśród nich znajdują się Alternatywna Mapa Opola, która jest artystycznym i uniwersalnym przedstawieniem miasta, kolejna edycja odbędzie się w 2017 roku, Kultura w formacie A2, czyli dwustronny plakat w formacie A2, dostępny bezpłatnie na terenie całego miasta, a także Pocztówka z Opola, która ma promować miasto, przypominać, że jest ciekawe, piękne i zawsze coś się w nim dzieje. Już niedługo z okazji obchodów 800 – lecia Opola, na ulicy Krakowskiej powstanie mural.

Stowarzyszenie szuka wolontariuszy, więc śmiało się zapisujcie. Każdy znajdzie coś dla siebie – Uważam, że każdy jest zdolny i może znaleźć obszar, w którym będzie się czuł pewnie. W OPAK’u pomożemy mu go odnaleźć, dlatego śmiało zapisujcie się na wolontariat na OPAK już dzisiaj. Na naszej stronie www.opak.org.pl znajdziecie zakładkę wolontariat, gdzie informujemy, jak się do nas zgłosić – zachęca Seweryn Ptak.Swego czasu w OPAK’u działali sami studenci. Przez ostatnie 2 lata, kiedy zawiesiliśmy stałe projekty i całą energię włożyliśmy w remont Miejsce X, było o nas trochę ciszej i mniej ludzi angażowało się w działalność. Na szczęście od momentu otwarcia Miejsca X coraz więcej osób działa z nami wspólnie, ale wciąż czekamy na kolejnych cudownych ludzi – dodaje.

 

Asia Gerlich

Foto: Dawid Machecki