Wegetarianizm cieszy się coraz większym uznaniem społecznym. Dieta ta polega na wyłączeniu z jadłospisu mięsa, ryb i owoców morza. Z roku na rok liczba wegetarian rośnie.  Większości wydaje się, że powodem przejścia lub chociaż wypróbowania takiego jadłospisu są kwestie moralne.  Pobudek jest jednak więcej. Wegetarianizm jest nie tylko sposobem żywienia, ale też stylem życia.

 

Odmiany wegetarianizmu

Jedną z nich jest semiwegetarianizm, który dopuszcza spożywanie co jakiś czas ryb, drobiu czy nabiału. Laktoowowegetarianizm także jest lżejszą odmianą tej diety, ponieważ, stosując go, można jeść produkty mleczne oraz jajka. Kolejna brzmi podobnie do wcześniej wymienionej – jest to laktowegetarianizm.  W tej diecie dopuszczalne jest picie mleka. Jedną z odmian jest też weganizm, który zobowiązuje do spożywania wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego. Wymienić można również pescowegetarianizm, w której można spożywanie ryb i owoców morza. Ostatnia odmiana to frutarianizm. Jest najbardziej restrykcyjna, ponieważ, stosując ją, można jeść wyłącznie owoce.

 

Wpływ na zdrowie

Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań oraz obserwacji, ludzie, którzy swoją dietę opierają głównie o produkty roślinne, żyją znacznie dłużej, posiadają lepsze wyniki badań od tzw. mięsożerców. Spożywanie warzyw, owoców, orzechów czy nasion roślin strączkowych redukuje poziom cholesterolu czy zapobiega nadciśnieniu. Zmniejsza też szansę na wystąpienie nadwagi lub otyłości. Niweluje możliwość zapadnięcia na nowotwory, cukrzycę typu drugiego czy choroby układu krążenia.

 

Ryzyko

Diety roślinne mogą nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia, jeśli decyzji o zastosowaniu danego jadłospisu nie skonsultujemy uprzednio z lekarzem czy dietetykiem. Nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne to m.in. anemia, czyli niedokrwistość, niedożywienie białkowe czy też, w przypadku kobiet, zaburzenia cykli menstruacyjnych. Odżywianie bezmięsne musi być pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze. By stosować dietę opartą w głównej mierze o produkty pochodzenia roślinnego, trzeba posiadać wiedzę na ten temat. Oprócz wcześniej wspomnianej konsultacji ze specjalistą można dowiedzieć się więcej poprzez czytanie książek, artykułów i publikacji z tej dziedziny. Warto zbierać wartościowe informacje, a sam wegetarianizm wprowadzać stopniowo, nie z dnia na dzień.

 

Fundamenty wegetarianizmu

Dieta ta zakłada, że mięso nie jest pokarmem potrzebnym do życia. Wegetarianie często decydują się na rezygnację z niego z przyczyn moralnych. Nie zgadzają się na zabijanie zwierząt, sprawianie im cierpienia, wykorzystywanie ich. Tym bardziej, że coraz głośniej mówi się o tym, jak są one traktowane w hodowli. Często są bite, wiązane, przekarmiane, traktowane wyłącznie jako środek do spełnienia celu, czyli sprzedaży, produkcji. Głównym przekonaniem jest chęć zaprzestania zabijania zwierząt, ponieważ są to  tak samo czujące istoty jak ludzie. Niesprawiedliwym jest traktowanie ich w ten sposób i sprawianie im bólu. Wegetarianie walczą o ochronę środowiska; są zdania, że masowa hodowla szkodzi światu, wspiera globalizację. Kwestia ekologii jest niesamowicie istotna. Przez hodowlę zwierząt zużywa się mnóstwo litrów wody. Do ich hodowli potrzeba dużych terenów. W tym celu często wycinane są lasy, niszczona jest przyroda. Kolejnym z fundamentów jest wiara. Niektóre religie aprobują wegetariański styl życia i oddają cześć zwierzętom. Przykładem mogą być tutaj Indie, gdzie hindusi uważają krowy za święte.

 

Styl życia

Myśląc o różnych wymienionych aspektach, można dostrzec złożoność wegetarianizmu. Nie jest to tylko dieta. Porusza wiele ważnych dziedzin takich jak miłość do zwierząt, współczucie, ekologia. Na pewno nie jest wyłącznie chwilową modą, czymś ulotnym, ale przemyślaną decyzją – stylem życia, który, jak można zauważyć na przestrzeni lat, nie nudzi się, lecz zrzesza coraz więcej osób. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że jest on różnorodny i każdy może w nim odnaleźć coś dla siebie. Pobudki ekologiczne mogą w przyszłości stać się częstszym powodem wybierania tego stylu życia, a wegetarianizm – słusznym rozwiązaniem.

Autor: Karolina Kurek
Grafika: Julia Smandzich