Co byś zrobił gdybyś przeżywał dzień swojej śmierci wciąż na nowo? Jak uwolniłbyś się z pętli czasu? Czy byłbyś w stanie odkryć przyczynę tego zjawiska?  

Przed takimi dylematami staje Nadia Vuvlvokov – główna bohaterka serialu ,,Russian doll”, którą zagrała niezwykle utalentowana Natasha Lyonne. Poznajemy Nadię jako postać złożoną, ze skłonnościami do autodestrukcji, co prawdopodobnie było powodem uwięzienia jej w pętli czasu. Prześladowana wydarzeniami z przeszłości, izoluje się od swoich przyjaciół i nie potrafi zaakceptować samej siebie i otaczającego ją świata.    

Tytuł odnosi się do całej idei serialu, słynna rosyjska lalka – matrioszka jest odwzorowaniem wielowymiarowej ludzkiej psychiki oraz podróży, którą musi przejść główna bohaterka.  

Przed obejrzeniem tej historii warto sięgnąć po biografię Natashy Lyonne, która była silnie uzależniona od narkotyków oraz miała problemy ze zdrowiem. Życie głównej bohaterki w dużej mierze jest inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z życia aktorki. Przedstawione tam błędne koło z którego tak trudno się wydostać, ciągły powrót do tego samego punktu to to także analogia do samego uzależnienia.   

Serial skrywa wiele nieoczywistych znaczeń, które z ciekawością odkrywasz, a każda z postaci jest na tyle wyrazista i barwna, że ogląda się go z przyjemnością.

Ocena: 4,6/5 

Autor: Weronika Chachuła