Na podstawie badań rynku pracy przeprowadzonych przez naukowców z Oksfordu, stwierdzono, że w przyszłość połowie zawodów grozi automatyzacja. Przyczyną jest zdolność maszyn do samo uczenia się i naśladowania niektórych umiejętności ludzi.

Uczenie maszynowe zaczęło się w latach 90, od stosunkowo prostych zadań: oceny ryzyka finansowego wniosków o kredyty, sortowania poczty przez sczytywanie ręcznie napisanego kodu pocztowego. Obecnie samo uczące się maszyny potrafią wykonywać bardziej złożone zadania, np. oceniać wypracowania uczniów. Mając odpowiednie dane, maszyny wykonują niektóre zadania lepiej niż ludzie. Nauczyciel może przeczytać 10 000 wypracowań w ciągu 40 lat pracy, natomiast komputer przeczyta miliony wypracowań. W wykonywaniu powtarzalnych zadań z dużą ilością danych nie mamy szans w starciu z maszyną, ale są rzeczy, które my potrafimy, a maszyny nie. Maszyny mają trudności w rozwiązywaniu nowych problemów, nie radzą sobie z rzeczami, których przedtem wielokrotnie nie widziały. Programy ogranicza głównie to, iż uczą się z danych zebranych wcześniej. Ludzie natomiast, potrafią łączyć wątki pozornie niezwiązane ze sobą, żeby rozwiązać nieznane dotąd problemy. Przykładem tego jest Percy Spencer, czyli fizyk, który wymyślił mikrofalówkę, spostrzegając, że przebywając w pobliżu radaru, topi mu się czekoladowy batonik w kieszeni. Jeśli chodzi o rozwiązywanie nowych problemów, komputery nie są konkurencją dla ludzi, co znacząco ogranicza liczbę zadań, które mogą wykonywać maszyny. Co to oznacza dla zawodów przyszłości? Przyszłość każdego zawodu uzależniona jest od odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu da się go zredukować do powtarzalnych, zadań, a ile zależy od rozwiązywania nowych problemów? Tekst kampanii reklamowej powinien wyróżniać się z tłumu, przyciągać uwagę konsumentów, a więc musi być niepowtarzalny dlatego to właśnie ludzie, a nie maszyny będą pisać teksty kampanii reklamowych.

W pracach powtarzanych komputery stają się coraz lepsze. A więc pamiętaj, cokolwiek będziesz w życiu robić, zadbaj, aby każdy dzień był nowym wyzwaniem. Wtedy wyprzedzisz maszyny.

MM